Zeytin katı atığı (pirina)'nın toprak kalitesi üzerine etkileri ve tarımda toprak düzenleyici olarak kullanım olanakları
Effects of olive oil solid waste to soil quality and usage possibilities as agriculturel soil conditioner
- Tez No: 238515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAVDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada pirina doğrudan ham olarak ve kompost yapılarak topraklara farklı dozlarda karıştırılmış ve bitki yetiştirme ortamı olarak kullanılabilirliği belirlenmiştir. Zeytin katı atığı ve kompostunun farklı toprak tekstürlerinde toprağın hacim ağırlığına, porozitesine, toprak su tutma karakteristiklerine, su iletkenliği gibi fiziksel özelliklerine etkisi belirlenmiştir. Ayrıca bitki yetiştirme ortamı olarak kullanılabilirliği değerlendirilmiş ve test amacı ile domates bitkisi denenmiştir. Deneme sonunda, pirina ve pirina kompostunun bitki ve bitki kök gelişimi üzerine, ayrıca bitki yetiştirilen toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil quality is being deteriorated and soil organic matter content is decreasing due to unsuitable production techniques. Air, water and plant nutrition activity is impeded and plant growth is also damaged. In this study, it was aimed to gain back the olive oil solid waste (OSW for usage in agriculture) in Turkey. In this research, olive oil solid waste and OSW compost were mixed in different rates with soils and their effects of OSW on soil physical properties were determined. Finaly their effects on plant root development was investigated.