Çanakkale Boğazı'nın Amphipod faunasının kalitatif ve kantitatif yönden araştırılması
A study on the qualitative and quantitative distribution of Amphipod fauna in the canakkale strait
  1. Tez No: 238514
  2. Yazar: HERDEM ASLAN CİHANGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİNER TUNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
2006-2007 yıllarında Güney Çanakkale Boğazı'nda altısı Avrupa, beşi ise Asya Kıtalarının yumuşak zemininden seçilen 11 istasyonda; 7-26 m arasındaki derinliklerde mevsimsel olarak van Veen Grab yardımı ile örnekleme yapılmıştır. Ayrıca Çanakkale Boğazı'nın orta hattından seçilen 7 istasyondan ise graba ek olarak box-core ve drej kullanılarak bentik örneklemeler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, 22 aileye ait toplam 92 Amphipod türü ve 6569 birey tanımlanmıştır. Söz konusu türlerin ikisi (Melphidipella macra (Norman, 1869) ve Monocorophium sextonae (Crawford, 1937)) Türkiye Denizleri, 55'i Türk Boğazlar Sistemi ve 71'i ise Çanakkale Boğazı'nın Amphipod faunası için yeni kayıttır. Örnekleme istasyonlarına göre Amphipod'lara ait tür ve birey sayıları, toplam biyokütle miktarları, bulunma sıklıkları, baskınlık ilişkileri, tür çeşitliliği ve istasyonların benzerlikleri belirlenmiştir. Ayrıca her istasyonda ölçülmüş olan sedimentteki toplam organik karbon ve toplam azot içeriği ile dane boyu analizi ve su kolonuna ait tuzluluk, sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, TDS, elektrik iletkenlik ve seki diski gibi çevresel ölçümler sunulmuştur.Yapılan yıllık tek ve çift yönlü varyans analizleri sonucunda, Amphipod türlerinin dağılımında baskın olarak etkili olan bir çevresel parametre ve istatistiki anlamda mevsimsel bir farklılık saptanmamıştır. Amphipod türlerinin çalışma alanında ağırlıklı olarak ilkbahar döneminde ürediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents the results of a study carried out on the amphipod fauna distributed in the soft bottoms between the depths of 7-26 m at the south part of the Çanakkale Strait in 2006-2007. The sampling was done on a seasonal basis with van Veen grab at 11 stations; six of them were located along the European shelf and the remaining five stations were in the Asian shelf. In addition, seven more stations located in the middle line of the Canakkale Strait were sampled by means of van Veen grab, drej and box-core. A total of 6569 individual amphipods belonging to 92 different species from 22 familia were determined. Two species (Melphidipella macra (Norman, 1869) and Monocorophium sextonae (Crawford, 1937)) were new records for the Turkish Seas and 55 species were recorded for the first time for the Turkish Straits System and 71 species were new records for the Canakkale Strait. The number of individuals for all species, total biomass, appearance frequency, dominancy, species diversity, similarity of stations were also estimated. In addition, environmental variables measured at each station such as, sediment grain size, organic carbon and total nitrogen contents of the sediment, and CTD values of the water column have been presented.According to the results of the one-way and two- way ANOVA, no significant effect of seasonally measured environmental variables on the Amphipod was established. The Spring was observed to be the main reproduction period for amphipods in the Canakkale Strait.