Kuark gluon maddenin uzay zaman geometrisi
Space time geometry of quark gluon matter
- Tez No: 238526
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, kuark ve acayip kuark madde genel rölativite çerçevesinde incelenmiştir. Bu amaçla kuark ? gluon maddenin anizotropi parametresi sabit ve sıfır alınarak kuark ve acayip kuark madde için statik olmayan küresel simetrik uzay zaman için Einstein alan denklemleri çözülmüştür. Böylece her iki durumda magnetik alanlı ve magnetik alansız kuark ve acayip kuark maddenin uzay ? zaman geometrisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, quark and strange quark matter have been studied in the context of general relativity. For this purpose, Einstein?s field equations for quark and strange quark matter in the non static spherically symmetric space ? time have been solved by taking that anisotropy parameter of space ? time is constant and zero. So, space ? time geometry quark and strange quark matter with magnetic field and without magnetic field have been obtained in the both cases.