Seçilmiş organik malzemelerin ince film ve organik buhar sensörü özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thin film and organic vapour sensor properties of selected organic materials
  1. Tez No: 238527
  2. Yazar: SİBEL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZEL, PROF. DR. RIFAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada seçilmiş bazı fitalimit türü moleküllerin p-fitalimidobenzoik asit (FİBA) ve (N-fitalimido) p-aminobenzoik asit (FİABA) ince film özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Langmuir-Blodgett (LB) ve Spin Kaplama (SC) yöntemleri kullanılmış ve bu moleküller, kalınlıkları belirlenebilen ince filmler olarak elde edilmişlerdir. Elde edilen filmlerin yüzey tanımlaması (yüzey karakterizasyonu) Atomik Kuvvet Mikroskopisi (AFM) yöntemiyle yapılmıştır. Aynı ince filmlerin soğurma özellikleri de morötesi (UV)-görünür bölge spektroskopisi yöntemiyle belirlenmiş; SC ince filmlerin kalınlıkları ise Spektroskopik Elipsometri (SE) yöntemiyle elde edilmiştir. Söz konusu ince filmlerin pratik uygulamalı projeler açısından hangi organik buharlara duyarlı olduklarını belirlemek için de Yüzey Plazma Rezonansı (SPR) yöntemi uygulanmıştır. Sonuçta FİBA ve FİABA moleküllerinin benzen, siglohegzan, dikloroetan, diklorometan, ksilen, toluen, 2-propanol, etanol ve metanol buharlarına karşı tepkileri ölçülerek pratik gaz sensörü olarak potansiyelleri incelenmiştir. Bu organik bileşenlerden FİBA molekülüne ait filmlerin 2-propanol, etanol ve metanol buharlarına ve FİABA molekülüne ait filmlerin 2-propanol, etanol, metanol ve diklorometan buharlarına iyi tepki verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, for the determination of thin film properties of some phthalimide derivative molecules p-fitalimidobenzoik Asit (FIBA) ve (N-fitalimido) p-aminobenzoik asit (FIABA) were used Langmuir-Blodgett (LB) and Spin Coating (SC) methods and those molecules were obtained as the thin films which are determined their thickness. Surface investigations of obtained films were made using Atomic Force Microscopy (AFM). Absorption properties of same thin films were determined using Ultraviolet-visible spectroscopy; thicknesses of the spin coated thin films were obtained using Spectroscopic Ellipsometry (SE). For the practical application project, for the determination of those thin films, for which organic vapours sensitive were applied Surface Plasmon Resonance (SPR). As a result, responses of the FIBA and FIABA molecules were measured versus benzene, cyclohexane, dichloroethane, dichloromethane, xylene, toluene, 2-prophanol, ethanol and methanol vapours and potentials of those molecules were investigated as the gas sensors. FIBA thin films have good response for 2-prophanol, ethanol and methanol vapours and FIABA thin films have good response for 2-prophanol, ethanol, methanol and dichloromethane vapours were established.