Çanakkale ili Kestanbol-Tuzla jeotermal alan mevkiinin florası ve bu bölgedeki toprak ve yer altı sularının mineral içeriğinin flora üzerine etkisi
Flora of area Kestanbol-Tuzla in city of Çanakkale and effect of water and soil mineral contents on the plant
  1. Tez No: 238551
  2. Yazar: BERRAK DAMLA YAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖNÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale ili Kestanbol-Tuzla mevkiinde bulunan jeotermal alanın, yeraltı suyunun mineral içeriği ile toprak yapısının farklı bitki türlerinin yayılışını, etkileme sebepleri araştırılmıştır. Bölgede yayılış gösteren bitkilerin kimyasal ve fizyolojik yapılarında oluşan değişiklikler saptanmış. Bu değişikliklerin olumlu olup olmadığı ve bitkilerin mineral içeriğini pozitif yönde etkileyip etkilemediği, ayrıca bu suların kullanım olanakları ve bölgenin ekonomiye kazandırılması ile ilgili konular üzerinde araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma iki kısımdan oluşmuştur. Öncelikle bölgenin florası incelenmiş ve yöreye özgü türler tespit edilmiştir. Daha sonra yaygın türler içerisinden tipik örnekler seçilerek farklı ortamlardaki içerikleri ile bölgedeki içerikleri arasında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was searched mineral contents of ground water and spreading of different plant species on the soil formation and effective reasons of jeothermal area which is located on Tuzla-Kestanbol terrirotory of Çanakkale province. It was determined the changes in which occurred on chemical and physiological structures of the plants. İt was also searched about the subjects concerned with these changes whether they are positive or not if they effect mineral contents of the plants on the way of positive or not, and if ground water is possible to be used for irrigation or not and to be gained the territory to the economy. this subject is suggested forming in two parts. First of all, it should be investigated the flora of the environment and it should be deliberated plant species grown especially on this area. Later , it is though to be made a comparison with the contents in different in this environment by the selecting samples among wide species moreover. İt is thought to be made a comparison with crops grown in this agricultural environment and grown in other environments with regard to the mineral contents.