Yakıt pillerinin denizaltı uygulamaları
Fuel cell applications of submarines
  1. Tez No: 238557
  2. Yazar: ZEKARİYE ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Marine, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Fuel Cell'in Denizaltı uygulamaları incelenmiştir.Bölüm 2'de Hidrojen enerji sistemi anlatılmış olup bu bağlamda Hidrojen elementinin özellikleri, elde edilişi, dağıtımı, depolanması ve ülkelerin gelecekteki Hidrojen enerji sistemleri hakkındaki programları incelenmiştir.Bölüm 3'te Fuel Cell'ler konusu incelenmiştir. Fuel Cell'lerin tarihi gelişimi, fiziksel ve kimyasal yapıları, bileşenleri, çalışma prensipleri ve farklı tipleri anlatılmış, birbirleriyle mukayesesi yapılmıştır.Bölüm 4'de Denizaltılar hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde Denizaltıların tarihi incelenmiş olup ilk Denizaltılar hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Ayrıca Denizaltının dalma ve çıkma, tahrik sistemleri, sensörleri ve silahları hakkında da bilgi verilmiştir.Bölüm 5'de Denizaltıların tahrik sistemleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Denizaltılarda kullanılan değişik tahrik sistemleri, çalışma prensipleri, birbirleriyle mukayesesi yapılmıştır. Fuel Cell kullanılarak yapılan Havadan Bağımsız Tahrik sisteminin Denizaltılarda uygulanması çalışmaları incelenmiş ve bunların Dünyadaki uygulamaları anlatılmıştır.Bölüm 6'da ise yapılan çalışmanın sonucu özetlenmiş ve bu çalışmanın ülkemizdeki Denizaltılarımıza uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ?The Submarine Applications of Fuel Cells? have been investigatedIn Chapter 2, Hydrogen energy system has been explained and, along with this explanation, the properties, derivation, dissemination and storage issues of the hydrogen element has been mentioned. Also, the future plans of various countries? about Hydrogen Energy systems have been investigated.Chapter 3 investigates Fuel Cells. The historical development of Fuel Cells, their physical and chemical structures, components, operating principles have been mentioned and different types of fuel cells have been compared.Chapter 4 mainly discusses Submarines. In this chapter the history of submarines has been mentioned and information about the first submarines has been supplied. Also, information about diving ? surfacing, propulsion, sensor and weapon systems of submarines has been provided in this chapter.Chapter 5 makes a through analysis of propulsion systems of submarines. Different propulsion systems used onboard submarines and their operating principles have been explained and comparison of different types has been performed. Also, studies about the application of ?Air İndependent Propulsion Systems with Fuel Cells? for submarines have been examined and their applications worldwide have been discussed.Chapter 6 summarizes the study and shows the applicability of this study to the submarines of our Navy.