Gemi elektrik sistemi ve acil durum jeneratörü kısmi yüklerini besleyen hidrojen yakıt pili modeli
Ship electrical system and fuel cell feeding emergency generator partial loads models
- Tez No: 597690
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde küresel ölçekte krizlere sebep olan enerji taleplerinin karşılanması problemi; enerjinin verimli ve etkin şekilde kullanımını sağlayacak acil ve etkili eylem planları gerektirmektedir. Birçok dünya ülkesinin gündeminin maddelerinin en üst sıralarında yer alan ve enerji ihtiyacının çevre dostu, yenilebilir enerji kaynaklarından özellikle şebeke dışı beslemelerle düşük maliyetlerle beslenmesi için yoğun araştırmalar sürdürülmektedir. Sistem verimliliklerinin arttırılması, çevre kirliliğinin azaltılması ve tek bir kaynağa bağımlı kalınmaması, elektrikli tahrik sistemlerinin yanı sıra, hidrojen yakıt pili gibi farklı enerji kaynaklarından faydalanılması denizcilik sektörünün de araştırma ve geliştirme faaliyetleri içine girmiştir. Gemilerin yüzen minyatür şehirler olduğu düşünüldüğünde; kara tesislerinde olduğu gibi gemilerde de gücün verimli şekilde üretimi ve iletiminin hayati derecede önemli olduğu bilinmektedir. Gemi sistemlerinin besleme ve yedekleme gereksinimleri en temel ve kritik tasarım özelliği olduğundan, güç üretim ve iletim tarafında elde edilecek en ufak bir verim artışı bile yakıt tüketimini azaltacaktır. Doğrudan yakıt tüketimi ile ilişkili olan gemi seyir menzilinde artış ve yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Denizcilik sektöründe en çok tercih edilen klasik tahrik sistemi yerine elektrik tahrikli sistemleri ile yakıt pilleri yakıt tasarrufu ve çevreye kirliliğinin önlenmesi etmenlerine bağlı olarak, birbirlerine entegre olmaya başlamıştır. Yakıt pilleri gemi elektrik sisteminde başlangıçta denizaltı uygulamalarında kendilerine yer bulmuştur. Diğer deniz platformlarında da yakıt pillerinin enerji kaynağı olarak kullanıldığı uygulamalar yaygınlaşmaktadır. Çevre dostu enerji kaynakları olan yakıt pilleri, olumlu sonuçlar alınan uygulamalar göz önünde bulundurularak araştırma geliştirme çalışmalarına ağırlık verilenler arasındadır. Bu tez çalışmasında, gemi elektrik sistemi ve kısmi yüklerin yakıt pili ile beslemesini içeren birbirinden bağımsız, iki farklı benzetim yapılmıştır. Yakıt pili içeren benzetimden elde edilen sonuçlar yakıt pillerinin savaş gemilerinde de kullanımının etkin avantajlar sağlayacağı yönündedir.
Özet (Çeviri)
In order to meet the energy need- leading crisis in global scale- creating urgent and effective action plans for efficient and active usage of energy, are included in the top priority in many of the countries of the World agenda item today. Therefore; extensive research of efficient and environment friendly energy sources for supplying all kinds of existing systems are carried out. Improvement of both system efficiency as well as reduction of environment pollution became a top priority issue that electric drive systems as well as efficient and clean energy to be generated from natural energy sources such as hyrogen fuel cells in marine sector also moved in to the top positions in research and development activities. Considering the vessels are miniature floating cities; it is known that, the efficient power generation and transmission on ships is of vital importance. Since the supply and back-up requirements of ship systems are the most basic and critical design features, even the slightest increase in efficiency on the power generation and transmission side will reduce fuel consumption. It will provide an increase in ship cruising range that is directly related to fuel consumption and will provide fuel saving. Instead of the most preferred conventional propulsion system in the maritime sector, electric propulsion systems and fuel cells have begun to integrate with each other due to factors such as fuel saving and environmental pollution prevention. Fuel cells were initially found place to themselves in submarine applications as a part of the ship's electrical system. In other marine platforms, applications where fuel cells are used as energy sources are becoming widespread. Fuel cells, which are environmental friendly energy sources having positive results in the applications, among the ones that research and development studies are focused on. In this thesis, two independent different simulations including ship electrical system and feeding of partial loads with fuel cell, are made. The results obtained from fuel cell simulation show that the use of fuel cells in warships will provide effective advantages.