Çoklu usta ve çoklu hız özellikleriyle I2C tasarımı
Multi-master and multi-speed I2C design
- Tez No: 238563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR S. ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
1980'de Philips firması, yarı iletken entegreler arasında verimli iletişimi sağlamak amacıyla basit, iki yönlü, iki telden oluşan bir veri yolu geliştirdi. Bu veri yoluna Inter IC veya kısaca I²C Bus ismi verildi. Bugün Philips I²C uyumlu 150'den fazla entegre devre üretmektedir. Dünya üzerinde 50'den fazla üretici I²C bus' ı lisanslı kullanarak I²C uyumlu devreler üretmektedirler. Bu devrelerin bazı çeşitleri, akıllı kontrol cihazları(mikro denetleyiciler), genel amaçlı devreler(LCD sürücüleri, RAM, EEPROM, A/D veya D/A çeviriler) ve özel uygulama devreleri(DTMF sinyal üreteçleri/alıcıları, sinyal işleme entegreleri). Bu çok çeşitli devreler arasındaki iletişim I²C bus aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bugün 1000'ler ile ifade edilen devre uygulamaları ve 50'den fazla üreticisi ile I²C bus bir dünya standardı haline gelmiştir.Bu tezde I²C ver2.1 standardı incelenmiştir. PIC mikro denetleyici hakkında genel donanım özellikleri ve yazılım mimarisi açıklanmıştır. Bu mikro denetleyici ile bir I²C uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
I²C Bus standard was developed by Philips to communicate solid state integrated circuits with each other through a two wire bus. This bus called as Inter Integrated Circuit (I²C). Philips produces over 150 different ICs compatible with I²C. In the world, more than 50 different companies produce I²C compatible ICs using Philips' license. Some kinds of this ICs are, microcontroller, LCD driver, DAC(Digital to Analog Converter), ADC(Analog to Digital Converter), DTMF generator, RAM, EEPROM. The communication protocol between these ICs is generally I²C-bus protocol. ?The I²C-bus has become a de facto world Standard that is now implement in over 1000 different ICs and licensed to more than 50 companies.?[1]I²C Bus ver2.1 is investigated in this thesis. Hardware configuration and software library of PIC16F877 microcontroller is analyzed. An I²C application is implemented using this microcontroller.