Matkapla delmedeki sıcaklık dağılımının tahmini
Estimate of distribution of temperature in drilling
  1. Tez No: 238564
  2. Yazar: TANER KARASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Talaşlı imalat proseslerinde sürtünme sonucu çıkan ısı enerjisi ve bu ısı enerjisinin meydana getirdiği sıcaklık, uzun yıllar boyunca yapılan analitik ve deneysel çalışmalar ile incelenmeye çalışılmıştır.Bütün talaşlı imalat proseslerinde olduğu gibi matkaplı delmede de en önemli faktörlerden biri de matkabın kullanım ömrüdür. Bu kullanım ömrüne etki eden en önemli faktörlerin başında ise matkapta oluşan sıcaklık gelmektedir.Bu tezde, matkap aparatının sürtünme sonucu meydana getirdiği ısı enerjisinin termal analizini matematiksel olarak yapmak ve Mehmet EROĞLU arkadaşımın deneysel çalışmalardan çıkan sonuçların paralelinde, ısı denklemlerinin analitik olarak çözülmesi hedeflenmiştir. Bunlar yapılırken çözüm denklemleri önerilmiş ve bu denklemlerden çıkan sonuçlarla deney sonuçları grafiksel olarak karşılaştırılmış ANSYS Workbench yardımıyla simulasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Machining process, heat energy which is a result of friction and heat which is consist of this heat energy was tried to analyze with analytic and experimental studies through the long years.In drilling, as in all Machining process one of the most important factors is drill usage life. At he beginning of the main factors to affect this usage life is become to consist an heat in drilling.In this study, the aims is to do a mathematical thermal analysis of heat energy which is a result of friction and in parallelism according to my friend Mehmet EROGLU?s experimental studies results and analytical solution of thermal equations are solved. While these are happen, solution equations are recommended and experimental results are compared graphically from the result of equations. With the help of ANSYS Workbench simulations are done.