Process characterization of composite structures manufactured using resin impregnation techniques
Reçine emdirme yöntemleri ile üretilmiş kompozit yapıların proses karakterizasyonu
- Tez No: 238567
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVEND PARNAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, Reçine Transfer Kalıplama (RTM), Hafif RTM (LRTM), Vakum Yardımlı RTM (VARTM) ve Vakum Paketleme (VP) üretim yöntemleri ile üretilmiş iki katlı karbon epoksi kompozit plakaların incelenmesi ve özelliklerinin deneysel olarak belirlenmesidir. Bu çalışma esnasında farklı bir üretim tekniği geliştirilmiş ve Modifiye Vakum Paketleme (BP) olarak adlandırılmıştır. Üretilen kompozit plakaların mekanik özellikleri; çekme, basma ve düzlemsel kayma testleri ile belirlenmiş, ısıl özellikleri ise Differential Scanning Calorimetry (DSC) ve Thermo Gravimetric Analysis (TGA) testleri ile belirlenmiştir. Bütün testler uygun ASTM standartlarına göre yapılmıştır. Plakaların performanslarının incelenen malzeme özelliğine göre değiştiği gözlenmişse de; VP yönteminin birçok malzeme özelliği için en yüksek performansı sunduğu görülmüştür. LRTM, VARTM ve RTM yöntemlerinde elde edilen değerler, birçok test sonucunda VP yönteminde elde edilen değerleri birbirlerine yakın sonuçlarla takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and compare the properties of two layer carbon epoxy composite plates manufactured using various resin impregnation techniques; Resin Transfer Molding (RTM), Light RTM (LRTM), Vacuum Assisted RTM (VARTM) and Vacuum Packaging (VP). Throughout the study a different packaging method was developed and named Modified Vacuum Packaging (BP). The mechanical properties of composite plates manufactured are examined by tensile tests, compressive tests, in-plane shear tests and their thermal properties are examined by Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Thermo Gravimetric Analysis (TGA) tests. All tests were performed according to suitable ASTM standards. The performance of specimens from each process was observed to vary according to the investigated property; however the VP process showed the highest performance for most properties. For most of the tests, VARTM, LRTM and RTM methods were following VP process in terms of performance, having close results with each other.