Cost estimation of trackworks of light rail and metro projects
Hafif raylı ve metro projelerinin hat işleri fiyat tahmini
  1. Tez No: 238566
  2. Yazar: ERHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın ana hedefi çok değişkenli regresyon analizi ve yapay sinir ağları yaklaşımlarını kullanarak Türkiye'de ön proje aşamasında bulunan hafif raylı ve metro projelerinin hat işleri için ön fiyat tahmin modelinin geliştirilmesidir. Bu iki yaklaşım tamamlanmış 16 projeye ait ön tasarım aşamasında mevcut bulunan17 parametreyi içeren bir data setine uygulanmıştır.Her bir methodun sonuçlarına göre, regresyon analizi test örneklerinin fiyatlarını ortalama hata yüzdesi 2.32 olacak şekilde hesaplamıştır. Diğer taraftan, yapay sinir ağı fiyatı ortalama yüzde 5.76 hata payı ile tahmin etmiştir ki bu değer regresyon sonucundan bir miktar yüksektir. Sonuç olarak, çalışma kapsamı çerçevesinde iki adet başarılı fiyat tahmin modeli geliştirilmiştir. Bu modeller hat işleri içeren projelerin ihaleye giriş kararının alınması aşamasında yararlı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this work is to develop models using multivariable regression and artificial neural network approaches for cost estimation of the construction costs of trackworks of light rail transit and metro projects at the early stages of the construction process in Turkey. These two approaches were applied to a data set of 16 projects by using seventeen parameters available at the early design phase.According to the results of each method, regression analysis estimated the cost of testing samples with an error of 2.32%. On the other hand, artificial neural network estimated the cost with 5.76% error, which is slightly higher than the regression error. As a result, two successful cost estimation models have been developed within the scope of this study. These models can be beneficial while taking the decision in the tender phase of projects that includes trackworks.