Strategic way of design in Rem koolhaas' parc de la Villette project
Rem Koolhaas?ın Parc de la Villette projesinde stratejik tasarım yaklaşımı
  1. Tez No: 238572
  2. Yazar: ÖZAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİN F. GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kentsel bağlamda, bir mimari ürünün, değişken politik, ekonomik, teknolojik ve kültürel taleplerin etkisinde kalması kaçınılmazdır. Durmaksızın değişen bu etkiler, mimari ürünü, bu ürünün çıkış programını ve mevcut kurgusunu dönüştürmeye ve yeniden yapılandırmaya zorlar. Bir mimari ürünün başarısı ve varoluş süresi söz konusu değişkenlere yanıt verebilme kapasitesine bağlıdır. Ancak esas nokta bu değişkenlerin doğal olarak belirsiz ve öngörülemez olmasıdır. Bu tez, kentsel bağlamdaki bu programatik belirlenemezliğin üstesinden gelebilmek için mimari tasarım sürecine yaklaşımın stratejik olmasını öne sürer. Tezin ana amacı da stratejik tasarım yollarını analiz etmek ve bu tasarım biçiminin çalışma prensiplerini anlamaktır. Bu amaçla, Rem Koolhaas/ OMA tarafından Parc de la Villette yarışması için hazırlanan proje incelenmiştir. Stratejik tasarımın mekanizması, bu mekanizmanın nasıl çalıştığı ve kurgulandığı tezin ana odak noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is inevitable to observe that, in an urban field any architectural enterprise is subject to changing political, financial, technological and cultural demands. The pressure of these ever-changing forces attempts to modify and replace the initial program and the activities associated with the architectural product. The lifespan and the success of the resulting edifice depend on its ability to respond to such changes. Nevertheless, these ever-changing forces are naturally ambiguous and unpredictable so that architectural program becomes indeterminate. This thesis claims that in order to deal with the programmatic indeterminacy in an urban context, a strategic approach should be employed throughout the design process. Therefore, the thesis critically analyzes the strategic way of design to understand its working principles via examining the Parc de la Villette competition project of Rem Koolhaas/OMA. The mechanism of strategic way of design, how it works, and how it is constructed are the main focus of the thesis.