The changing morphology of urban greenways, Ankara, 1923-1960
Kentsel yeşilyolların değişen morfolojisi, Ankara, 1923-1960
  1. Tez No: 238573
  2. Yazar: SİNAN BURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANA BİLSEL, PROF. DR. SEVGİ AKTÜRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ankara'nın imar planları üzerine çok sayıda betimleyici çalısma olduguhalde bu planların belirli özellikleri ve özellikle de uygulama vedegisiklik süreçleri üzerine çözümleyici arasırmalar azdır. Bu çalısmaJansen'in 1932 Ankara imar planının önerdigi yesil alan strüktürününuygulanması ve bir parçasının degisiklik sürecini incelemektedir. 1932Jansen planı diger kamusal kullanımlarla ve sosyal tesislerlebütünlesmis kavramsal bir yesil alan strüktürü içeren bütüncül birplandır. Jansen'in 1928 ve 1932 planlarının kapsamlı birdegerlendirilmesi yapılmıs ve yesil alan strüktürünün parçalarınıntipolojisi çıkartılmıstır. Jansen'in Ankara planının ilkelerinin ve yesilalan strüktürünün parçalarının zamanın Alman planlama yaklasımı veilkeleri ile çok benzer oldugu görülmüstür. Güven Park-Tandogan YesilYolu'na yapılan plan degisikliklerinin analizinden bir degisiklik tipolojisiçıkarılmıstır. 1933 ve 1957 tarihli imar kanunlarının veyönetmeliklerinin Jansen'in önerdigi yesil alan tiplerini uygulamak vesürdürmek için gerekli tanımları içermedikleri, bunun da yesil alanlarındegisiklige ugramasına yol açan faktörlerden biri oldugu görülmüstür.Jansen planındaki yesil yolların arazi mülkiyet tipinin ?hâlî arazi? olarakbelirlenmesi, bu mekansal kategorilerin Türk yasal çerçevesine tercümeedilmesindeki güçlügü göstermektedir. Bu çalısma bu baglamda yesilalanlarla ilgili arastırmalara imar planlarının uygulanması ile iliskiliolarak katkı saglamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the abundance of descriptive studies on the urban developmentplans of Ankara, analytical studies on specific features of these plans,especially on implementation and modification processes are scarce.This study examines the green space structure brought in Jansen?s1932 development plan of Ankara, the way it was implemented and themodifications that a component of this structure was subject to. The1932 Jansen plan is a holistic and comprehensive plan that contained aconceptual green space structure, integrated with other public uses andsocial facilities. An in depth evaluation of Jansen?s 1928 and 1932 plansis made and a typology of the components of the green space structureis formed. It is found that the plan principles and the components of thegreen space structure of Jansen?s plan for Ankara are perfectlycongruent with German planning approach and principles of the time.From the analysis of the plan modifications of the Güven Park-Tandogan Greenway a typology of modifications is developed. It isargued that the 1933 and 1957 development laws and regulationslacked definitions for realizing and sustaining the green space typesproposed by Jansen, which consequently lead to their modifications. Inreality the land ownership status, ?hâlî arazi?, under which thegreenways of Jansen plan were placed, illustrates the difficulty oftranslating these spatial categories into the Turkish legislativeframework. In this respect, this study is an attempt to provide acontribution to the study of green spaces in relation with theimplementation of development plans.