Experimental study of single and multiple outlets behavior under constant head
Tek ve birçok çıkış ağzının sabit su yükü altındaki davranışının incelenmesi
- Tez No: 238586
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GER, YRD. DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada sabit su yükü altında çıkış ağızlarının performansı araştırılmıştır. Tek çıkış ağzının davranışı analiz edilmiş, sonrasında, birçok çıkış ağzının tek çıkış ağzına olan etkisi incelenmiştir. Göz önünde bulundurulan değişkenler, sabit su yükü, orifis şekli, orifis boyu, orifis uzaklıkları, açık ağız sayısı ve debidir. İncelenen çıkış ağzı kısa boru tipi orifis olarak sınıflandırılabilir. İki adet orifis çapı ve boru boyu kullanılmıştır. Çaplar, 6,00 ve 10,35mm dir. Orifis boyunun, çapına olan oranlar (l/d) 5 ve 8 dir. Çıkış ağzı sayısı 5 tir ve bunlar deney esnasında çeşitli kombinasyonlarda açık tutulmuştur. Boyutsal analiz göstermiştir ki, deşarj katsayısı (Cd), çap-boy oranı ve Reynolds sayısı' nın bir fonksiyonudur. Büyük Reynolds sayılarıyla (2300
Özet (Çeviri)
The performance of outlets under constant head is investigated in this study. Behavior of single outlet is analyzed; subsequently effect of multiple outlets on a single outlet is examined. Parameters taken into account are constant head of water, orifice shape, orifice length, number of open outlets and discharge. The outlet type, which is examined, can be classified as a short tube orifice. Two different orifice diameters and tube lengths are used. Outlets had the diameter, 6.00 and 10.35mm. The ratio of orifice length to diameter (l/d) was 5 and 8. Number of outlets is 5, which are opened in several combinations. A dimensional analysis shows that discharge coefficient, Cd is a function of diameter-length ratio and the Reynolds Number. In this study, high Reynolds Number (2300