Evaluation of shear wall indexes for reinforced concrete buildings
Betonarme binalar için perde duvar endekslerinin irdelenmesi
  1. Tez No: 238587
  2. Yazar: OZAN SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Az ve orta katlı betonarme binalarda perde duvar endekslerinin irdelenmesi için analitik bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın amacı, perde duvarlı betonarme binaların ön değerlendirmesi ve dizaynında kullanabilmek amacıyla değişik perde oranlarının bina performansı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için, kırk beş adet üç boyutlu, iki, beş ve sekiz katlı ve farklı perde duvar oranları içeren bina modelleri oluşturulmuştur. Modellerin doğrusal elastik ve elastik ötesi itme analizleri SAP2000 programı kullanılarak yapılmıştır. Çatı ve göreli kat ötelenmelerinin perde duvar oranına göre değişimleri elde edilerek sonuçlar literatürdeki yaklaşık yöntemlerin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bunun yanında, bina modellerinin performans değerlendirmesi 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'nin doğrusal elastik yöntemine göre Probina Orion programıyla yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ötelenmenin az ve orta katlı perde duvarlı betonarme binalar için genellikle birincil derecede sorun oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. Deprem yönetmeliğinde tanımlı bina performans kriterleri ile duvar endeksi arasında direk bir ilişki gözlenmemiştir. Fakat, binaların ön dizayn ve değerlendirme aşamalarında kullanılabilecek çok yaklaşık perde duvar endeks limitleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
An analytical study was carried out to evaluate shear wall indexes for low to mid-rise reinforced concrete structures. The aim of this study was to evaluate the effect of different shear wall ratios on performance of buildings to be utilized in the preliminary assessment and design stages of reinforced concrete buildings with shear walls. In order to achieve this aim, forty five 3D building models with two, five and eight storeys having different wall ratios were generated. Linearly elastic and nonlinear static pushover analyses of the models were performed by SAP2000. Variation of roof drift and interstorey drift with shear wall ratio was obtained and results were compared with the results of approximate procedures in the literature. Additionally, performance evaluation of building models was carried out according to the linearly elastic method of Turkish Earthquake Code 2007 with Probina Orion. According to the results of the analysis, it was concluded that drift is generally not the primary concern for low to mid-rise buildings with shear walls. A direct relationship could not be established between wall index and code performance criteria. However, approximate limits for wall indexes that can be used in the preliminary design and assessment stages of buildings were proposed for different performance levels.