Joint frequency offset and channel estimation
Frekans kayması ve kanal ketsiriminin birlikte yapılması
  1. Tez No: 238592
  2. Yazar: MUHAMMET AVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalısmasında tek-girisli tek-çıkıslı (SISO) kanallarda frekans kayması vekanal kestirimini birlikte yapan yöntemler incelenmistir. Söz konusu parametrelerinen yüksek olasılık yöntemiyle kestirim performansları üzerinde farklı alıstırmaserileri kullanılarak çalısılmıstır. Çalısılan alıstırma serileri yalnızca kanal kestirimiiçin tasarlanmıs serilerdir. Bu tez kapsamında, farklı alıstırma serilerinin ortakkestirim problemi için sayısal karsılastırmaları sunulmustur. Performanskarsılastırmaları ortalama karesel hataya karsılık SNR ve ortalama karesel hatayakarsılık toplam alıstırma serisi enerjisi seklinde gerçeklestirilmistir. Tamamlayıcıserileri kullanan yeni bir kestirim yöntemi önerilmis ve bu yöntem var olanmetotlarla karsılastırılmıstır. Önerilen metot, sayısal simülasyonların hemenhepsinde diger metotlardan daha düsük kestirim hatası sergilemistir. Tez, çok-girisliçok-çıkıslı (MIMO) sistemlerde frekans kayması ve kanal kestiriminin birlikteyapılmasına yönelik bir ek bölüm içermekte ve kanaldaki frekans kayması sayısınınbirden çok olması durumu için kısa bir giris yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, joint frequency offset and channel estimation methods forsingle-input single-output (SISO) systems are examined. The performance ofmaximum likelihood estimate of the parameters are studied for different trainingsequences. Conventionally training sequences are designed solely for the channelestimation purpose. We present a numerical comparison of different trainingsequences for the joint estimation problem. The performance comparisons are madein terms of mean square estimation error (MSE) versus SNR and MSE versus thetotal training energy metrics. A novel estimation scheme using complementarysequences have been proposed and compared with existing schemes. The proposedscheme presents a lower estimation error than the others in almost all numericalsimulations. The thesis also includes an extension for the joint channel-frequencyoffset estimation problem to the multi-input multi-output systems and a briefdiscussion for multiple frequency offset case is also given.