Design and simulation of a traction control system for an integrated active safety system for road vehicles
Yol araçlarında tümleşik aktif güvenlik sistemi için çekiş kontrol sistemi tasarımı ve simulasyonu
  1. Tez No: 238591
  2. Yazar: GÖRKEM OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. SAMİM ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yol araçları için tasarlanan aktif güvenlik sistemleri, yol güvenliğine önemli bir önleyici katkı yapmaktadır. Son yıllarda, teknolojik gelişmeler ve artan yol güvenliği gereksinimi, bağımsız aktif güvenlik sistemlerinin tümleşik ve uyumlu tasarımı ile sonuçlanmıştır. Aracın kaygan zeminde ivmelenmesi sırasında meydana gelen tekerlek patinajını engelleyebilen çekiş kontrol sistemi, bu bağımsız aktif güvenlik sistemlerinden birisidir.Bu tez çalışmasında, dört tekerlekli yol araçları için çekiş kontrol sistemi tasarımı ve simulasyon sonuçları sunulmuştur. TCS kontrolcüsünün amacı, temel olarak ivmelenme sırasında tekerleğin kaymasını kontrol ederek, aracın doğrultu dengesini, dönüş yeteneğini ve ivmelenme performansını iyileştirmektir.Bu çalışmada, tasarlanan bulanık mantık temelli çekiş kontrol sistemi fren torku kontrolcüsü ve motor torku kontrolcüsünden oluşmaktadır. Referans lastik kayma değerleri, aracın doğrusal ivme bilgilerinden hesaplanmıştır. Motor torku kontrolcüsü, referans lastik kayma değerlerini takip etmeye çalışan bir kayma kontrolcüsü tarafından saptanan istenen tekerlek torkuna tekabül eden gaz kelebeği açılma açısını belirler. Motor tarafından dağıtılan lastik torkları, kayma kontrolcüsü tarafından saptanan istenen tekerlek torklarına gore fren torklarıyla kompanse edilir. TCS kontrolcüsünün performansı, MATLAB/Simulink ortamında, aracın düz ve dönüş manevralı ivmelenmesi esnasında farklı yol koşulları için gerçekleştirilen simulasyonlar aracılığıyla analiz edilmiştir. Simulasyonlar için doğrusal olmayan lastik modeline sahip sekiz serbestlik dereceli doğrusal olmayan bir araç modeli ve iki serbestlik dereceli doğrusal olmayan bir motor modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Active safety systems for road vehicles make a crucial preventive contribution to road safety. In recent years, technological developments and the increasing demand for road safety have resulted in the integration and cooperation of these individual active safety systems. Traction control system (TCS) is one of these individual systems, which is capable of inhibiting wheel-spin during acceleration of the vehicle on slippery surfaces.In this thesis, design methodology and simulation results of a traction control system for four wheeled road vehicles are presented. The objective of the TCS controller is basically to improve directional stability, steer-ability and acceleration performance of vehicle by controlling the wheel slip during acceleration.In this study, the designed traction control system based on fuzzy logic is composed of an engine torque controller and a slip controller. Reference wheel slip values were estimated from the longitudinal acceleration data of the vehicle. Engine torque controller determines the throttle opening angle corresponding to the desired wheel torque, which is determined by a slip controller to track the reference slip signals. The wheel torques delivered by the engine are compensated by brake torques according to the desired wheel torque determined by the slip controller. Performance of the TCS controller was analyzed through several simulations held in MATLAB/Simulink for different road conditions during straight line acceleration and combined acceleration and steering. For simulations, an 8 DOF nonlinear vehicle model with nonlinear tires and a 2 DOF nonlinear engine model were built.