2D/3D imaging simulator
2B/3B görüntüleme simülatörü
- Tez No: 238593
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gerçek cisimlerin 3B modellenmesi çeşitli alanlarda artan bir öneme sahiptir. 3B veri elde edilmesi konusunda halihazırda birçok yöntem ve çözüm önerilmiş olmasına rağmen, bu alandaki çalışmalar halen yoğun bir şekilde sürmektedir. Ancak, testleri ve geçerlilik denetimleri, 3B veri çıkarım algoritmaları ile ilgili önemli bir dezavantaj teşkil etmektedir. Ayrıca, kalibre edilmiş 2B ve 3B görüntüleme sistemlerinin edinimi, kalibrasyon için yüksek çaba ihtiyacından ve yüksek masrafından dolayı sıkıntılıdır. Bu tezde, farklı yöntemlerle 3B veri analizlerinin geliştirilmesini, test edilmesini kolaylaştırma ve bunun yanında muhtelif kullanım amaçlı yapay veri üretme amacıyla bir 2B/3B Görüntüleme Simülatörü önerilmektedir. Ek olarak, FRGC veri tabanı üzerinde bir örnek uygulama da detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
3D modeling of real objects has an increasing importance in numerous areas. Although many methods and solutions are already proposed for 3D data acquisition, research continuing in this area is still intense. However, a crucial drawback about 3D data extraction algorithms is their testing and validation difficulty. Additionally, obtaining calibrated 2D and 3D imaging systems is troublesome due to their high effort demand for calibration and high cost. In this thesis, a 2D/3D Imaging Simulator is proposed in order to ease development and testing of 3D data interpretations of different methods and also to generate synthetic images for miscellaneous use. Furthermore, an example application on FRGC database is explained in detail.