Theoretical investigation of metamaterials: SRR structures and periodic arrays of thin conducting wires
Metamalzemelerin teorik incelemesi: SRR yapıları ve ince iletken tellerden oluşan periyodik dizinler
  1. Tez No: 238609
  2. Yazar: KAZIM OZAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TURHAN SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda, olası yenilikçi uygulamalarından dolayı solak metamalzemelere ilgi giderek artmıstır. Bu malzemeler üzerine ilk çalısma 1968 yılında V. G. Veselago tarafından yapılmıstır [1]. Veselago bu çalısmasında elektrik geçirgenlik ve manyetik geçirgenligin aynı anda negatif olabilecegi bir ortam öne sürmüs ve bu ortamın elektromanyetik özelliklerini incelemistir. Ayrıca, bu materyallerin elektrik alan, manyetik alan ve propagasyon vektörlerinin solak bir üçleme olusturdugunu da kesfetmis, bu nedenle böyle malzemeleri ?Solak Malzemeler? olarak adlandırmıstır. Veselago'nun çıkarımlarının önemine ragmen, metamalzeme teorisi üzerinde yaklasık 30 yıl kadar baska bir çalısma yapılmamıstır. 1990'ların sonlarına dogru, solak metamalzemeler iki farklı periyodik yapı olan Yarık Halka Rezonatörleri ve metalik ince tel dizinlerinin birlestirilmesiyle fiziksel olarak olusturulmustur [4-5].Bu tezde, elektrik ve manyetik geçirgenlik fonksiyonlarının frekansa bagımlı analitik modellerinin olusturulması yoluyla solak metamalzemelerin elektrik ve manyetik karakteristiklerinin kuramsal olarak incelenmesi gerçeklestirilmistir. Bu amaç dogrultusunda, iki temel metamalzeme yapı olan Yarık Halka Rezonatörleri ve Metalik Tel Dizinleri önce ayrı ayrı degerlendirilmis ve bu yapıların elektrik ve manyetik özellikleri incelenmistir. Son olarak, yarık halka rezonatörleri ve metalik tel dizinlerinin olusturdugu birlesik solak yapıyla elde edilen tınlasım özellikleri incelenmis ve ortaya çıkan efektif elektrik ve manyetik geçirgenlik fonksiyonlarınınkestirimi gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increasing interest on left handed metamaterials because of their possible innovative applications. The pioneer study introducing such materials was brought out by V. G. Veselago in 1968 [1]. In his work, Veselago proposed a medium having simultaneously negative electric permittivity and magnetic permeability and investigated its lectromagnetic characteristics. He found out that the electric field, magnetic field and the propagation vector form a left handed triplet, thus named such materials as ?Left Handed Materials?. Despite the significance of Veselago?s inferences, the metamaterial theory stayed dormant for nearly 30 years. Towards the end of 1990s, the physically realizable left handed materials were built as the combination of two periodical structures; Split Ring Resonators (SRRs) and metallic thin wire arrays [4-5].In this thesis, electrical and magnetic characteristics of the left handed metamaterials are theoretically investigated by using the analytical models for their permittivity and permeability functions with respect to frequency. For this purpose, first, two basic metamaterial structures; the Split Ring Resonators and Thin Metallic Wire Arrays are studied individually and their electrical and magnetic characteristics are examined. Finally, the composite left handed structure containing both SRRs and thin wires is studied to investigate the resulting simultaneous resonance properties and to estimate their overall effective permeability andpermittivity functions.