Production and characterization of magnesium oxychloride cement based polishing bricks for polishing of ceramic tiles
Seramik karoların parlatılmasında kullanılacak magnesium oksiklorit esaslı parlatma pabuçlarının üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 238608
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Granit esaslı seramik karoların parlatılması için geliştirilmiş magnezyum oksiklorit çimento (MOC) esaslı aşındırma ve parlatma pabuçlarının üretildi ve karakterize edildi. Yüzey aşındırma işlemi için 46 ve 180 grit numaralı SiO2 tozu katkılı MOC pabuçlar; parlatma işlemi için 600 ve 1200 grit numaralı SiC tozu katkılı MOC pabuçları takiben yalın (katkısız) MOC pastaları seramik karoların üzerine sıra ile uygulandı.Çimento pastasının içerdiği MgO/MgCl2 mol oranı 6/1, 7/1 ve 8/1 olacak şekilde üç ayrı MOC pastası hazırlandı ve değerlendirildi. Aşındırma pabuçları her bir SiO2 tozundan ağırlıkça % 30 oranı ilave edilerek hazırlandı. Parlatma pabuçları ise her bir SiC tozundan çimentoya ağırlıkça % oranı 20, 25 ve 30 olacak şekilde ilave edilerek hazırlandı. X-Işınları kırınım analizleri yalın MOC pastalarında kristal yapının esas olarak F5 fazından oluştuğunu göstermiştir.SiO2 ve SiC tozlarının ilavesi MOC pastaların baskıda kırılma mukavemeti, aşınma mukavemeti gibi mekanik özellikleri, suya karşı kimyasal dayanımı ve parlatma performansını güçlendirmiştir. SiC tozunun %25'den daha fazla ilave edilmesi MOC pastaların baskıda kırılma mukavemeti ve suya karşı kimyasal dayanımında azalmaya sebep olduğu görülmüştür. Aşındırma pabuçlarının parlatma performansı parlatma testi sonunda seramik karo yüzeyinin pürüzlülüğü ve harcanan aşındırıcı miktarına bağlı olarak belirlendi. Seramik karo yüzeylerinde yapılan Taramalı Elektron Mikroskobu incelemeleri ağırlıkça %25 oranda SiC tozu ilave edilen pabuçların aşınma direnci ve parlatma performansı bakımından en üstün olduklarına dair kanıtlar ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesium oxychloride cement (MOC) based grinding and polishing bricks developed for polishing of granite based ceramic tiles were produced and characterized. For surface grinding 46 and 180 grit size SiO2 powder embedded MOC based abrasive bricks; for polishing 600 and 1200 grit size SiC powder embedded MOC based abrasive bricks followed by neat (unreinforced) MOC pastes were applied on ceramic tiles.Three different neat MOC pastes depending on MgO/MgCl2 molar ratio in the paste e.g. 6/1, 7/1, and 8/1, were formed and evaluated. Grinding bricks were formed by adding 30 weight percentage, wt%, of both SiO2 powders. Polishing bricks were formed by adding 20, 25, and 30 wt% of both SiC powders. X-Ray diffraction analyses revealed that MOC F5 was the main crystalline phase in the neat MOC pastes.Additions of both SiO2 and SiC powders enhanced mechanical properties namely; compressive strength and abrasion resistance, chemical durability in water and polishing ability of MOC paste. More than 25 wt% addition of SiC powders had a tendency to decrease the compressive strength and water resistance of MOC paste. Polishing performance of abrasive bricks was evaluated in terms of mean surface roughness of ceramic tiles and abrasive brick consumption upon polishing. Scanning Electron Microscope examinations revealed the evidences of the reasons that 25 wt% SiC powder embedded abrasive bricks has the best qualifications in terms of abrasion resistance and polishing performance.