Towards silicon based light emitting devices: Photoluminescence from terbium doped silicon matrices with or without nanocrystals
Silisyum ışık yayan diyotlara doğru: Terbiyum ile katkılanmış nanokristal içeren veya içermeyen Silisyum matrislein fotolüminesansı
  1. Tez No: 238613
  2. Yazar: BUKET KALELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YILMAZ, PROF. DR. RAŞİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Si açısından zengin SiO2 filmler ve terbiyum (Tb) ile katkılanmış Si içeren üç farklı film elektron ışını buharlaştırması ve mıknatıslı saçtırma yöntemleriyle üretilmişlerdir. Değişik sıcaklıların Si nanokristal ve terbiyum ışımasına etkisini incelemek için filmler üretim sonrası farklı sicakliklarda ve sürelerde fırınlamaya tabi tutulmuşlardır. X-ışını kırınımı (XRD) tekniği sonuçlarına göre Si nanokristallerin oluştuğu belirlenmiştir. Enerji dağılım X-ray (EDS) analizi filmlerin içerisindeki atomik konsantrasyon miktarlarını belirlemek amacıyla kullanılmıştır. X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) Tb-Si-O arasındaki farklı bağ oluşumları hakkında fikir vermiştir. Derinlik profili analizi fırınlamadan sonra değişebilecek olan her tabakadaki atomik konsantrasyonları incelemek amacıyla yapılmıştır. Si nanokristallerin ve Tb3+ iyonlarının ışıma özellikleri fotolüminesans (PL) yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen verilere göre Tb3+ ışıması matrisdeki Si nanokristallerden ve tuzak seviyelerinden enerji transferi sayesinde artmaktadır. Bu sonuç Tb3+ iyonunun uyarılma mekanizmaları hakkında bilgi verici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, silicon (Si) rich silicon dioxide (SiO2) films and terbium (Tb) embedded in three different Si containing films has been produced by e-beam evaporation and magnetron sputtering techniques. Post deposition annealing was done for different temperatures and durations to study its effect on both Si nanocrystal formation and Tb luminescence. It was verified by X-ray diffraction technique (XRD) that Si nanocrystals were formed in Si rich matrices. Energy dispersive X-ray (EDS) spectroscopy analysis was carried out to determine the relative concentrations of the atoms inside the produced films. X-ray photoelectron spectroscopy (XPS) gave the evidence of different bonding structures inside the Tb-Si-O containing films. Depth profile measurements were carried out to analyze changes in the relative concentration during sputtering of the layers after annealing of the Tb containing film. Luminescence characteristics of Si nanocrystals and Tb3+ ions were studied by photoluminescence (PL) spectroscopy. It was observed that Tb3+ luminescence enhanced by an energy transfer from Si nanocrystals and trap levels in a matrix. This result supplies valuable information about the excitation paths of Tb3+ on the way of intense luminescence.