Autopilot and guidance for anti-tank imaging infrared guided missiles
Kızılötesi görüntüleme güdümlü anti-tank füzeler için otopilot ve güdüm geliştirilmesi
  1. Tez No: 238612
  2. Yazar: ALİ ERDEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Anti-tank güdümlü füzeler öncelikle yüksek zırh etkinliği bulunan tankları ve diğer zırhlı araçları vurmak ve yok etmek için geliştirilen silah sistemlerdir. Geliştirilen birinci ve ikinci nesil komut-güdümlü ve yarı-otomatik komut-güdümlü füzeler birçok dezavantajı beraberinde getirmiş ve düşük vuruş yüzdeleri elde etmiştir. Bu sebeple, son yıllarda üçüncü nesil kızılötesi görüntüleme güdümlü at-unut füzeler gündeme gelmiştir.Bu tezde temel olarak, at-unut anti-tank bir füze için matematiksel model belirlenmiş ve uçuş kontrol otopilotu PID ve LQR teknikleri kullanılarak yaratılmıştır. Kızılötesi görüntü üzerinden hedef takibi yapabilmek için ?alan izleme?, ?nokta izleme? ve ?aktif çerçeve? teknikleri ortaya konmuş ve bu algoritmalar vasıtasıyla füzenin hedefi yüksek vuruş yüzdesi ile vurması için önerilen algoritma anlatılmıştır. Oluşturulan sanal dünya üzerinde farklı hedef senaryoları ve karşı-tedbir önlemleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An anti-tank guided missile is a weapon system primarily designed to hit and destroy armored tanks and other armored vehicles. Developed first-generation command-guided and second-generation semi-automatic command guided missiles had many disadvantages and lower hit rates. For that reason, third generation imaging infrared fire-and-forget missile concept is very popular nowadays.In this thesis, mainly, a mathematical model for a fire-and-forget anti-tank missile is developed and a flight control autopilot design is presented using PID and LQR techniques. For target tracking purposes, ?correlation?, ?centroid? and ?active contour? algorithms are studied and these algorithms are tested over some scenarios for maximizing hit rate. Different target scenarios and counter-measures are discussed in an artificially created virtual environment.