Manisa-Köprübaşı jeotermal alanda uygulanan potansiyel alan metodlarının sentezi
- Tez No: 23863
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışma sahasında jeotermal amaçlı olarak yaklaşık p 100 km lik alanda Gravite, Manyetik, Jeoelektrik sondaj ve Doğal potansiyel alan ölçümleri yapılarak Çalışma alanı- - nm tektonik yapısı ve jeotermal enerji kapasitesi tespit edilmeye çalışıldı. Grayite ve manyetik metotlarda anomali yakaladığımız yerlerde daha detaylı bilgi edinmek amacıyla jeoelektrik düşey sondaj ve potansiyel alan ölçümleri yapıldı. Gravite ve jeoelektrik yöntemle ZY fayı, gravite ve manyetik metodla Xy fayı tespit edildi. XJJ Fayın geçtiği yerlerde arazının çok engebeli olmasın dan ötürü jeoelektrik düşey sondaj çalışması yapılmadı. Bu yöntemlerde görüldüğü gibi temel derinliği çalış ma sahasının güneydoğusundan kuze3/batıs.ma dopru derinleş mektedir. Bu sahada gravite, manyetik ve jeoelektrik metodla jeotermal yönünden önemli görülen j^erlere sondaj önerilmiştir,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We made gravity, Magnetic, geoelectric Sounding and Self Potentional measurements, to get find geotermal activity 2 at the studying area, that the nearly 100 km in studing area was tried to explain the structure of tectonic and the capa city of geo thermal energy. Self we made geoelectric Vertical soundings and po tentional measurements for more detail knowledge wich got from anomalie at the area wifch gravity and magnetic methods. We established ZY fault with gravity and geoelectric methods and Xy fault with gravity and magnetic methods. The geoelectric Vertical soundings were'nt made near the 7y fault "because of the rou^esR. These methods show that the basement deep become thick from South-East to North-West through the area. At the area, the drilling was suggested where impor tant area of geothei-mal energy with gravity, magnetic ani geothermal methods.