Doğadan yakalanan Kalkan Balığı (Psetta Maxima L.1758) yavrularının yapay yeme alıştırılması ve ilk altı aylık dönemde büyüme özelliklerinin tespiti
  1. Tez No: 23864
  2. Yazar: ADEM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ekonomik değeri yüksek deniz balıklarından biri olan kalkan balığı ( Psetta maxima ) yavrularının doğadan toplanarak yapay yeme alıştırılması, kontrollü koşullarda beslenme ve büyüme özelliklerinin tespit edilerek ülkemizde yetiştiriciliğe uygun yeni bir tür olarak sunulması amaçlanmıştır. Haziran ayında Riva sahilinden yakalanan 35 adet yavru balık su sıcaklığı 11-18 ÖC arasında değişen laboratuvardaki akvaryuma, ara lık ayında Kilyos sahilinden yakalanan 25 adet yavru balık ise su sıcaklığı 1-17 °C arasında değişen dışarıdaki tanklara konulmuştur. Bu akvaryum ve tankların günlük su değişimi yapılmış, havalandırma ve sirkülasyonu sağlanmıştır. Ortalama canlı ağırlığı 5.80 gr. olan I. grup balıklar 20.11.1991 - 15.4.1992 tarihleri; ortalama canlı ağırlığı 135.5 gr. olan II. grup balıklar ise 25.12.1991 - 4.4.1992 tarihleri arasında taze balık eti ve yapay olarak hazırlanmış yaş yemle beslenmiştir. Çalışma sonunda ortalama canlı ağırlık, I. grupta 14.6 gr., II. grupta 143.4 gr. olarak tespit edilmiştir. Çalışma boyunca I. grupta % 11.42, II. grupta % 16 ölüm oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study offered turbot < Psetta maxima ) which is one of the economic fish for culture in Turkey. So their feeding behaviours and growth characteristics were determined. All the fish used in study were caught in Riva (35 juveniles) and Kilyos (25 juveniles) beaches in Black Sea in June and December. They are placed aerated and daily changed water in aquarium < water temperatures 11-18 °C) and tanks (water temperatures 1-17 °C). I. group of fish (mean live weight 5.80 g) between 20.11.1991 and 15.4.1992, II. group of fish (mean live weight 135.5 g) between 25.12.1991 and 4.4.1992 dates fed on trash fish and artificial moist paste. At the end of this study estimated I. and II. groups respectively live weight 14. S g, mortality 11.42 % and live weight 143. 4 g, mortality 16 %.