Einstein alan denklemlerine bir çözüm denemesi
A solution attempt to Einstein field equations
  1. Tez No: 238671
  2. Yazar: MERAL ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL ENGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tezde Einstein Alan Denklemlerine bir çözüm önerisi bulunmaya çalışıldı.Bu çalışma küresel simetrik bir uzayda yapıldı.Bu uzaydaki Enerji-Momentum Tensörünün ,madde-enerji yoğunluğu ve basınç terimi sıfırdan farklı kabul edildi.Bu tensörler Einstein Alan Denklemlerinde kullanılarak bu denklemlerin yaklaşık çözümü yapılmış ve metrik tensör bulunmuştur. Bu çalışmada diferansiyel denklemler için yaklaşık çözüm yöntemleri kullanılmıştır. Bu durumda bulunan uzay zamanının,madde-enerji dağılımını veren fonksiyona bağlı olduğunu gördük. Bulunan metrik tensörün De-Sitter metriği ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a solution for Einstein Field Equation is tried to be found. This research has been done at a spherically symmetric space. At this space, matter-energy intensity and pressure term of Energy- Momentum tensor have been accepted nonzero. Using these tensors in Einstein Field Equation, approximate solutions of these equations are done and metric tensor has been found. In this research approximate solution techniques are used for differential equations. We experienced that the space time in this condition depends on the function that shows the matter- energy distribution. the Metric is compared to De- Sitter?s .