Vakumla kalıplama parametrelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 23868
  2. Yazar: ALİ GEYİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Son yıllarda Döküm Endüstrisi ortamında büyük önem kazanan ve tartışılan konular;“Malzeme tasarrufu”,“Endüstriyel artıkların ikinci bir çevre kirliliği yaratmadan ortadan kaldırılması”ve“Oldukça kötü olan döküm. endüstrisi çalışma ortamı şartlarının düzeltilmesi”başlıkları altında toplanabilir. Gelişmiş dünya ülkelerinde bir çok araştırma geliştirme uzmanlarının çaba ve önerilerine karşın bu üç konunun basitçe çözümü bulunamamıştır. 1971 yılında Japonya'da küçük bir dökümhanede metalik kalıp ömrünü arttırmak için kalıp iç yüzeylerinin plastik filmle kaplanması denemeleri, Vakumla Kalıplama Yöntemi 'nin başlangıcı olmuştur. Yukarıda sayılan problemlere karşı bir tedbir olarak görülen yöntem, Japonya'da döküm sektörü tarafından benimsenmiştir. ince plastik bir filmin ve negatif hava basıncının kullanımı, geleneksel döküm işlemleri açısından tamamen farklı bir durum oluşturmuştur. Yıllardır kullanılan yerleşmiş bazı metalurjik kabulleri bile değiştiren Vakumla Kalıplama Yöntemi 'nin uzun döküm teknolojisi tarihinde yepyeni bir devir açan ve yeni gelişmeleri gerektirecek bir buluş olduğu sanılmaktadır. Bu çalışmada vakumla kalıplama yönteminin esası incelenmiş ve metalurjik esaslar araştırılmıştır. Ayrıca kalıp elemanları ve vakumla kalıplama tesisleri hakkında inceleme yapılmıştır. İstanbul, 1992 "Ali GEYİK Makina Mühendisi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Over the lası. few years on the casting Industry, some major subjects have been discussed. These subjects are material saving, making the industrial waste harmless by not doing a second environmental polution, and improving the working environment which is under the bad condition In casting hause. In developed countries, in spite of studies of some researchers, solution of these problems have not been found. In 1971, a study about improving the life of the mold by covering the surface of the mold by a thin plastic film, in a small casting hause in Japan, was the beginning of Vacuum Molding Process. A suitable solution to the mentioned problems have been accepted by casting industry in Japan. The usage of the thin plastic film and negative air pressure caused some different thoughts beyond traditional casting methods. Vacuum Molding Process has made a history and opened new horision on casting technology. In this study, the principles of the Vacuum Molding Process and metallurgical proporties have been searched. In addition to this, molding equipment and the plants of the Vacuum Molding Process have been studied. Istanbul, 1992 Ali GEYİK Me eh. Eng,