Yapısal atıkların geri dönüşüm potansiyellerinin araştırılması
A survey on recycling potential of construction&demolition waste
  1. Tez No: 238687
  2. Yazar: SEMRA TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapılaşma faaliyetlerinin her geçen gün hız kazanarak arttığı dünyada, hızlı nüfus artışı ve sanayileşmenin de etkisiyle, üretime paralel olarak, yapısal atık miktarı da artmaktadır. Bu atıklar, çevreye bırakılmaları halinde; toprak, hava ve su üzerinde önemli tahribatlar oluştururken aynı zamanda büyük hacimlerinden dolayı fazla yer kaplarlar ve kötü görüntüye sebep olurlar.Azaltma (reduce), yeniden kullanma (reuse), geri dönüştürme (recycle), geri kazanma (recover), ve deponi sahalarına gönderme (landfill) temel yapısal atık yönetim basamaklarıdır. Bununla birlikte yapısal atıklar, geri dönüşüm potansiyelleri yüksek, değerli yapı malzemeleri ve bileşenleri içerdiğinden iyi hazırlanmış yapısal atık yöntemi planlarıyla ve gerekli teknolojiler kullanılarak, atık olmaktan çıkarılıp geri kazanılabilir; hem ekonomik hem de çevresel açından büyük fırsatlara dönüştürülebilir.Bu çalışma yapısal atıkların geri dönüşüm potansiyellerini ve teknolojilerini araştırmak, amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm olan giriş bölümünde çalışma hakkında genel bilgi verilip çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi belirtilmiştir.İkinci bölümde, yapısal atık yönetimi üzerinde durularak öncelikle yapısal atıkların oluşumlarına, özelliklerine ve çevre üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Yapısal atık yönetim stratejileri detaylı olarak açıklanıp dünyada uygulanan başarılı yapısal atık yönetim stratejilerinden örnekler verilmiş, ardından Türkiye'deki durum detaylarıyla ele alınmış, ülkemizdeki yapısal atık geri dönüşümüyle ilgili sorunlara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, geri dönüşümü en çok kullanılan yapı malzemelerinin geri dönüşüm teknolojisi ve geri dönüştürüldükten sonraki kullanım alanları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to rapidly increasing of the constructional activities over the world with population growth and industry improvement, construction and demolition wastes? amount has been growing. Those wastes may harm earth, air and water and cause important hazardous problems on them. Also with their mass bodies, covers great areas and causes worse sight views.Reduce, reuse, recycling, recovering and landfilling are basic construction and demolition waste management system levels. Construction and demolition wastes contain high proportion of valuable reusable/recyclable construction materials, so with a well-prepared waste management plan and appropriate technology those valuable materials may be extracted and will be beneficial both economically and environmentally.In this study, we researched the reusing/recycling technologies, and wastes potentials. Study contains three main parts.In the first chapter we give brief information about the concept and the work we have done, and justify aim, scope and methodology of the study.Secondly we focus on waste management and analyzed creation and formation of construction and demolition wastes with their effects on environment. We explained the strategies of waste management in details give instances on management samples over the world, and also mention current situations and problems on Construction and demolition waste management and recycling in Turkey in details.In third part, we have survey on most popular recyclable and reusable constructional materials? area of usage and their recycling technologies.At last we give a conclusion on previous chapters and compiled results of previous research on the C&D waste management. Also provide suggestions for Turkey?s situation.