Tek faz geri kapama sistemlerinin modellenmesi
Modeling of single-phase reclosing systems
- Tez No: 238693
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAKAN HOCAOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tek-faz geri kapama, enerji iletim sistemlerinin güvenilirliğini iyileştirmek için bir çok ülkede kullanılan bir koruma metodudur. Bu metot elektrik güç sistemlerinde ortaya çıkan arızaların çok büyük bir bölümünün geçici olmasından dolayı ayrılan tek faz kesicilerin belirli bir bekleme süresinden sonra tekrar kapanması ile gerçekleştirilir.Bu tezde TEİAŞ'ın istatistiksel veri tabanına göre Türkiye güç sistem ağında 380 kV seviyesinde gözlemlenen son sekiz yıllık arızalar genel olarak geçici ve kalıcı arızalar olmak üzere iki parçada sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmadan geçici arızaların toplam arıza sayısının önemli bir kısmını kapsadığı ve kesicilerin tekrar kapamasının daha efektif olarak yapılmasının gerekliliği görülmüştür.Bu sebeple tekrar kapama metotları üzerine literatür araştırılmıştır. Böylece literatürde önerilen bu metotlardan pratikte uygulanabilir bir tanesi Türkiye güç iletim ağının bir bölümünde ölçülen gerilim ve akım verileri kullanılarak test edilmiştir. Bununla birlikte Türkiye güç iletim ağının belirli bir parçası EMTP/ATP programı kullanılarak modellenmiş ve bu model yardımıyla sistemin çeşitli durumları için analizler yapılmıştır.Elde edilen sonuçlardan, incelenen tekrar kapama yönteminin Türkiye güç iletim ağında efektif olarak kullanılabileceği kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Single-phase reclosing is a protection method used to improve the reliability of energy transmission systems in many countries. Due to the fact that the large amount of the faults occurred in power systems are temporary, this method is employed with opening and reclosing single-phase breakers following certain time span.In this thesis, according to the statistical data base of Turkish Transmission Authority, the faults observed in the 380kV level of the Turkish power transmission network for last seven years are generally classified into two categories, namely temporary and permanent faults. It is seen from the classification that the temporary fault, compromise the largest proportion of the total faults. Accordingly the reclosing breakers should much effectively be implemented.Accordingly, the literature on the reclosing methods is investigated. Thus, A practical reclosing method, which is proposed in the literature, is investigated and tested by using actual voltage and current measurements, obtained from Turkish power transmission network. In addition to that, the part of the Turkish network is modelled using EMTP/ATP program and the results of the method are analysed for several system case by means of the model.From the obtained results, it is concluded that the investigated reclosing method can effectively be applied in to Turkish power transmission network.