Transmission properties of fishnet structure as a left handed metamaterial
Solak bir metamalzeme olan balıkağı yapısının geçirgenlik özellikleri
  1. Tez No: 238698
  2. Yazar: ŞERAFETTİN BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Solak metamalzemeler bugünlerde bilim adamlarının dikkatini çeken en popüler konulardan biridir. Metamalzemeler üretilmiş malzemeler olup doğada bulunan malzemelerle kıyaslandığında olağandışı özelliklere sahip olabilmektedirler. Bu tezde incelenen esas yapı bir solak metamalzeme olan balıkağı metamalzemesidir. Öncelikle bazı solak metamalzemeler ve özellikleri incelenmiştir. Herhangi bir periyodik malzemenin dielektrik geçirgenlik katsayısını, manyetik geçirgenlik katsayısını, kırılma indisini bulmak için bir prosedür özetlenmiştir. Balıkağı yapısının solaklığı incelenmiştir ve nümerik olarak ispatlanmıştır. Simetrik ve asimetrik balıkağı yapısına gelen dalganın polarizasyonundaki değişimin etkileri incelenmiştir. Balıkağı yapısının parametrik bir analizi yapılmıştır. Üç katmanlı bir balıkağı yapısındaki faz ilerlemesi incelenmiş ve doğal bir malzemedeki faz ilerlemesiyle karşılaştırılmıştır. Balıkağı prizma yapısı incelenmiş ve bu yapıdaki negatif kırılma ve negatif faz ilerlemesi gösterilmiştir. Son olarak balıkağında olabilecek bazı düzensizlik çeşitleri, sonra geçirgenlik sonuçları ve elde edilen katsayılar (elektrik geçirgenlik, manyetik geçirgenlik katsayıları gibi) üzerine etkileri gösterilmiştir. Malzemenin geçirgenliği ve yansıması CST Microwave Studio44 kullanılarak hesaplanmıştır. Bu tezde, Matlab®'da yazılmış olan ve bazı katsayıları (elektrik geçirgenlik, manyetik geçirgenlik katsayıları gibi) hesaplamak için nümerik bir prosedür izleyen bir kod kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Left handed metamaterials are one of the most populer topic attracting attentions of scientists nowadays. Metamaterials are engineered materials which can possess inordinary properties when compared with common materials existing in nature. The main structure investigated in this thesis is fishnet metamaterial which is a left handed metamaterial. Firstly some left handed metamaterials and their properties are surveyed. A retrieval procedure in order to obtain permittivity, permeability and refractive index of any periodic material was summarized. Left handedness of fishnet structure was investigated and proven numerically. Effects of change in polarization of an incoming wave to symmetric and asymmetric fishnet structure were searched. A parametric analysis of fishnet structure was done. Phase advance in a three layered fishnet structure was investigated and compared with phase advance in an ordinary material. Fishnet wedge structure was surveyed and negative refraction and negative phase advance in this structure are shown. Finally, some types of disorderness of fishnet structure, then its effects on transmission results and retrieval results are demonstrated. In order to obtain transmission and reflection through a material, CST Microwave Studio® was used. A code following a numerical procedure in order to retrieve constitutive parameters of a periodic structure which was written in Matlab® was used in this thesis