Molecular design of some potential explosives
Bazı potansiyel patlayıcıların moleküler tasarımı
- Tez No: 238715
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMİ TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Kullanıcılardan talep edilen yüksek güç ve düşük duyarlılık, var olan patlayıcılar tarafından sağlanamaması, yeni patlayıcıların sentezlerine sevk etmektedir. Ayrıca ihtiyaçlara cevap veren patlayıcı geliştirmesindeki maliyetleri azaltmak için zayıf güçte yahut yüksek duyarlılıktaki patlayıcı adaylarını elemekte teorik yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada amaç, talep edilen özelliklere sahip patlayıcıların moleküler düzeyde tasarımıdır. 54 tanesi şimdiye kadar literatürde bahsedilmeyen toplam 65 molekül incelenmiştir. Kuantum kimyasal yöntemleriyle hesaplanmış yoğunluk ve oluşum ısılarına dayanarak ve Kamlet-Jacobs eşitliklerinden faydalanarak (bu yöntemlerin sınırları dâhilinde) moleküllerin patlama parametreleri tahmin edilmiştir. Bu incelenen 54 molekül arasında, kısmen duyarsız ve yüksek yoğunluklu enerjik molekül adaylarının olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
With existing energetic materials, the on going demand from the user for increased performance with reduced vulnerability induces the synthesis of novel explosives. The need to control costs ensured that theoretical methods can help to eliminate any poor candidates due to performance and safety problems. Thus, this study is aimed to design of some potential high explosive molecules which have high detonation properties and are also insensitive. Presently 65 molecules were studied and 54 of them were handled for the first time in the literature. The detonation properties have been evaluated within the limitations of the Kamlet-Jacobs equations, based on the quantum chemically calculated densities and heat of formation values. It is found that there might be some candidates of relatively insensitive and high energy density materials among these 54 studied molecules so far not mentioned in the literature.