Research trends in CEIT ms and phd. theses in Turkey: A content analysis
Türkiye?de BÖTE alanında yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerindeki araştırma eğilimleri: Bir doküman analizi
  1. Tez No: 238714
  2. Yazar: FERAY UĞUR ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye' de eğitim teknolojileri alanındaki eğilimleri araştırmak ve araştırma konusu, türü ve yöntem açısından genel eğilimleri belirlemektir. Bu çalışmada doküman analizi metodu kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'de eğitim teknolojileri bölümlerinde basılan tüm doktora ve yüksek lisans tezleri oluşturmaktadır ve araştırmacı evrenin tamamını incelemeyi amaçlamıştır. Bunun için bu çalışmada 215 yüksek lisans ve 32 doktora tezi incelenmiştirToplanan veriler tezlerin nitelikleri (yazar, üniversite, tez yöneticisi ve basım yılı), araştırma konusu, araştırma metodu, örneklem tipi, örneklem boyutu, veri toplama yöntemleri ve araştırma çevresi açısından sınıflandırılmıştır.Araştırma bulgularına göre yüksek lisans tezlerinin çoğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde, doktora tezlerinin çoğu da Ankara Üniversitesi'nde basılmıştır. Ayrıca, tezlerin çoğunda nicel araştırma yöntemi ve çoğunlukla deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Beklenildiği gibi çalışma sonuçlarına göre tezlerin çoğunda uygunluk örneklemesi kullanılmış ve çoğunlukla örneklem olarak 31 ? 100 adet denek kullanmışlardır. Ayrıca, anket, başarı testi ve görüşme yöntemleri en popüler veri toplama yöntemi olarak bulunmuştur. Buna ilaveten yüksek eğitim kurumları araştırma ortamı olarak en çok tercih edilen araştırma çevresidir. Son olarak, tezlerin çoğunda medya dağıtım sistemi biçimi, medya karşılaştırma çalışmaları ve öğrenen değişkenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to look for trends in the instructional technology field in Turkey and to visualize general tendencies in the field in research topics, research types, and methodologies. Content analysis research design was used in this study. In this study, the unit of analysis was MS theses and PhD. theses published in instructional technology departments in Turkey, and the researcher aimed to analyze all of the population. Hence, 215 MS theses and 32 PhD. theses were analyzed in this study.The data were categorized according to characteristics of the MS theses and PhD. theses (author, university, advisor, and publication year), research topics, research methods, sample type, sample size, data collection methods and research settings. These categories were statistically analyzed. In these statistical analyses both frequencies of these categories and fluctuations of these categories in time were analyzed.The findings of the study indicated that most of the MS theses were published in the Middle East Technical University and most of the dissertations were published in Ankara University. In addition to this, most of the MS theses and PhD. theses used quantitative research methods, and experimental studies were the most popular type. Not surprisingly, the study results revealed that convenient sampling was the most preferred sampling method and most of the studies used 31 ? 100 subjects in their samples. Moreover, questionnaires, aptitude tests and interview schedules were the most common data gathering instruments used, and higher education was the most preferred research environment for the studies analyzed. Finally, most of the MS theses and PhD. theses focused on delivery system media formats, comparison studies and learner variables.