Finite element study on local buckling and energy dissipation of seismic bracing
Çelik çapraz elemanlarda yerel burkulma ve enerji sönümünün sonlu elemanlar metodulya incelenmesi
- Tez No: 238727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çelik yapılar hakkındaki deprem yönetmelikleri genişlik/kalınlık ve narinlik oranları hakkında limit değerler içerir. Bu limit değerlerin çoğu deneysel gözlemler sonucunda belirlenmiştir. Yapılmış olan deneysel çalışmaların sayısı yüksek maliyetleri sebebiyle sınırlıdır. Fakat bilgi işleme gücündeki hızlı artış sayesinde günümüzde çelik çaprazların sonlu elemanlar simülasyonları kişisel bilgisayarlarda yapılabilmektedir. Yönetmeliklerdeki mevcut limitlerin değerlendirilmesi amacıyla mafsallı boru kesit çelik çaprazlar üzerinde sonlu elemanlar analizi içeren bir çalışma yapılmıştır. Çap/kalınlık oranları 5 ila 30, narinlik oranları 40 ila 200 arasında değişen elli dört boru kesit çapraz modeli analiz edilmiştir. Çevrimli pekleşme modülünün çaprazların davranışına olan etkisi incelenmiştir. Bütün analizlerde modellere akma deplasmanlarının on katına kadar ters çevrimli deplasmanlar uygulanmıştır. Yükleme sırasındaki yerel deformasyonlara bağlı bir kriter kullanılarak, yerel burkulma tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, elemanların yerel burkulma başlangıcı esnasındaki süneklik dereceleri cinsinden sunulmuştur. Bir elemanın çap/kalınlık ve narinlik oranlarının yerel burkulmayı etkilediği görülmüştür. Ayrıca, pekleşme modülü değerinin yerel burkulma davranışı üzerinde ciddi etkisinin olduğu anlaşılmıştır.Bu malzeme özelliğinin deprem yönetmeliğindeki sınırlandırmalara dahil edilmesi gereği görülmüştür. Son olarak, elemanın her deplasman döngüsü için sönümlediği çevrimsel enerji miktarı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seismic provisions for steel buildings present limiting width-thickness and slenderness ratios for bracing members. Most of these limits were established based on experimental observations. The number of experimental studies is limited due to the costs associated with them. With the rapid increase in computing power; however, it is now possible to conduct finite element simulation of brace components using personal computers. A finite element study has been undertaken to evaluate the aforementioned limits for pin-ended pipe section steel braces. Fifty four tubular pipe brace models possessing different diameter-to-thickness ratios varying from 5 to 30 and slenderness ratios varying from 40 to 200 were analyzed. The effect of cyclic hardening modulus on the response of braces was explored. In all analysis, the models were subjected to reversed cyclic displacements up to ten times the yield displacement. Local buckling was traced during the loading history using a criterion based on local strains. Results are presented in terms of the ductility level attained by the member at the onset of local buckling. It is shown that local buckling of the section is influenced by the diameter-to-thickness and the slenderness ratios of the member. Moreover, the amount of hardening modulus was found to affect the local buckling response significantly. The need to include this material property into seismic provisions is demonstrated. Finally, the hysteretic energy dissipated by the member was quantified for each displacement excursion.