An experimental study on the performance of box type floating breakwaters with screens
Perdeli kutu tipi yüzen dalgakıranların performansının deneysel araştırılması
  1. Tez No: 238728
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR KÜRÜM
  3. Danışmanlar: DR. IŞIKHAN GÜLER, PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde perdeli kutu tipli yüzen dalgakıranların düzgün dalgaların etkisi altındaki performansı deneysel bir çalışma ile araştırılmıştır. Deneyler Orta Doğu TeknikÜniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Kıyı ve Liman Laboratuvarı dalga kanalında yapılmıştır. Dalga karakterinin ve yapının genişliği ve kullanılan bariyerlerin derinliği gibi belirli geometrik karakteristik yapı özelliklerinin yüzen dalgakıran üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Üç değişik genişlikteki yüzen dalgakıran modeli üç farklı perde derinliği kombinasyonuyla toplam dokuz farklı durum incelenmiştir. Gelendüzgün dalganın geçirim ve yansıtma ile ilgili sonuçları sunulmustur. Sonuçlara göre bütün yapı genişlikleri ve bariyer derinilikleri için h/L oranı arttıkça geçirgenlik katsayı değerleri azalmaktadır. Ayrıca, zincirle bağlanmış yüzen dalgakıranlardan elde edilen geçirgenlik katsayı değerleri sabitlenmiş yüzen dalgakıranlardan elde edilen değerlerden sürekli olarak daha büyük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present thesis the performance of box type floating breakwaters (FBs) with screens under regular waves is examined experimentally in a wave flume. The experiments were conducted in the Coastal and Harbor Engineering Laboratory wave flume, Civil Engineering Department, Middle East Technical University, Ankara. The influence of incident wave characteristics and certain geometric characteristics, such as the width and draft of the structure, on its effıciency is examined. Three different widths of the structure in combination with three different screen (draft) height, a total of nine different cases, of FBs are examined. Results related to transmission and reflection of the incident regular waves on the structure are presented. According to the results, for all structures drafts and structure widths, as h/L increase (wave period and wave height decreases) Kt values decrease. Also, Kt values obtained for chain moored floating breakwaters are larger than the Kt values of fixed cases consistently.