Strategic group analysis: Strategic perspective, differentiation and performance in construction
Stratejik grup analizi: İnşaat sektöründe stratejik perspektif, farklılaşma ve performans
  1. Tez No: 238734
  2. Yazar: CENK BUDAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Stratejik grup analizinin amacı, aynı sektörde rekabet eden firmaların stratejik pozisyonlarına göre farklı kümeler oluşturup oluşturmadığının saptanmasıdır. Gerçekleştirilecek analiz sonuçları ışığında, kümelerin performansları arasında farklılıklar bulunup bulunmadığı araştırılarak, bir sektörde başarılı olabilmek için gerekli stratejik seçim ve kümeleri birbirlerinden ayıran temel özellikler irdelenebilmektedir. Bu çalışma kapsamında; inşaat firmalarının stratejik içerik, süreç ve kapsamlarını yansıtmak için geliştirilen kavramsal bir model ile istatistiksel küme analizi, öz düzenleyici haritalar ve bulanık c-ortalamalar yöntemleri kullanılarak, Türk inşaat sektörü için gerçekleştirilen stratejik grup analizinin sonuçları irdelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, elde edilen çıktılar karşılaştırılıp, sentezlenerek, aralarında istatistiksel olarak anlamlı performans farklılıkları olan üç adet küme belirlenmiştir. Bu analizler sonucunda, öz düzenleyici haritalar metodunun görsel gösterim kapasitesi, melez stratejik grupların bulunmasına katkı da bulunmaktadır. Bulanık c-ortalamalar metodu ise her verinin hangi stratejik gruba hangi derecede bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bunların sonucu olarak, stratejik grupların belirlenmesinde alternatif kümeleme metotlarının kullanımı önerilmektedir.Farklılaşma stratejilerinin rekabet avantajı yaratmaktaki pozitif etkisi literatürde kabul gören bir gerçektir. Ayrıca bu çalışmada gerçekleştirilen stratejik grup analizinin sonuçları da, Türk inşaat sektörü için de bu çıkarımın geçerli olduğuna kanıt olarak gösterilebilir. Bu çalışma kapsamında, inşaat firmalarının farklılaşmalarını modellemek üzere bir çerçeve önerilerek, önerilen farklılaşma yöntemleri ve belirleyicilerinin istatistiksel olarak geçerlilikleri araştırılmış ve bunlar arasındaki ilişkiler yapısal denklem modelleme yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edinilen sonuçlar, inşaat firmalarının kaliteye veya verimliliğe dayalı olarak farklılaşabileceklerini ortaya koymaktadır. Araştırmanın bulguları, proje yönetimine yönelik faktörlerin verimlilikle farklılaşmayı yoğun şekilde etkilediklerini ve kalitede farklılaşmayı ise dolaylı olarak etkilediklerini göstermektedir. Şirket yönetimine yönelik faktörlerin ise sadece kaliteyle farklılaşmayı etkiledikleri anlaşılmaktadır. Ayrıca, kaynaklar ise verimlilikle farklılaşmayı yoğun olarak etkilemekle beraber, kaliteyle farklılaşmayı dolaylı olarak etkilemektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of strategic group analysis is to find out if clusters of firms that have a similar strategic position exist within an industry or not. In this thesis, by using a conceptual framework that reflects the strategic context, contents and process of construction companies and utilising alternative clustering methods such as traditional cluster analysis, self-organizing maps, and fuzzy C-means technique, a strategic group analysis was conducted for the Turkish construction industry. Results demonstrate that there are three strategic groups among which significant performance differences exist. Self-organising maps provide a visual representation of group composition and help identification of hybrid structures. Fuzzy C-means technique reveals the membership degrees of a firm to each strategic group. It is recommended that real strategic group structure can only be identified by using alternative cluster analysis methods.The positive effect of differentiation strategy on achieving competitive advantage is widely acknowledged in the literature and proved to be valid for the Turkish construction industry as a result of strategic group analysis. In this study, a framework is proposed to model the differentiation process in construction. The relationships between the modes and drivers of differentiation are analyzed by structural equation modeling. The results demonstrate that construction companies can either differentiate on quality or productivity. Project management related factors extensively influence productivity differentiation whereas they influence quality differentiation indirectly. Corporate management related factors only affect quality differentiation. Moreover, resources influence productivity differentiation directly whereas they have an indirect effect on quality differentiation.