Strengthening of reinforced concrete frames by using steel bracings
Betonarme çerçevelerin çelik çaprazlar kullanılarak güçlendirilmesi
- Tez No: 238733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. UĞUR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sismik riskin yüksek olduğu bölgelerdeki yapılar büyük bir deprem altında ciddi hasara maruz kalabilir. Eski standartların gereksinimlerine göre tasarlanmış bulunan yapılar bile büyük risk altında olabilir. Bu yapılar mevcut standart kriterleriyle değerlendirildiği zaman, yatay dayanım ve süneklik yönünden zayıf oldukları gözlenir. Güvenlik ve ekonomik koşullar önemli sorunlar olduğu için, bu yapılar iyileştirme ve sismik güçlendirme için uygun adaylardır.Yapıların çeşitliliği ve olası kusurları arttıkça birçok iyileştirme tekniği üzerinde düşünülmelidir. Çelik çapraz sistemi iyileştirme tekniklerinden biri olup mevcut binaların yatay kuvvetlere karşı güçlendirilmesinde ve rijitliğinin arttırılmasında çok iyi bir yaklaşım sağlar. Ayrıca bu sistemin diğer bir avantajı da iyileştirme sonucunda oluşan kütle artışının çok az olmasıdır. Çünkü bu durum birçok iyileştirme tekniği için önemli bir problemdir.Bu çalışmada alçak, orta yükseklikte ve yüksek betonarme çerçevelerin çelik çaprazlar kullanılarak güçlendirilmesi yaklaşımı analitik olarak araştırılmıştır. Güçlendirilmiş çerçevelerin yatay yük taşıma kapasiteleri yük kontrollü statik itme analizi yöntemi ile belirlenmiştir. Ön yüklemenin art-germe etkisi de ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Structures in high seismic risk areas may be susceptible to severe damage in a major earthquake. Structures designed to meet older code requirements may be at even greater risk. When these structures are evaluated with respect to current code criteria, it is observed that they lack of lateral strength and/or ductility. Since safety and economic considerations are major problems, these structures become viable candidates for retrofit and seismic strengthening.For the variety of structures and possible deficiencies that arise, several retrofitting techniques can be considered. Diagonal bracing system is one of the retrofitting techniques and it provides an excellent approach for strengthening and stiffening existing building for lateral forces. Also, another potential advantage of this system is the comparatively small increase in mass associated with the retrofitting scheme since this is a great problem for several retrofitting techniques.In this study, the use of steel bracing for the strengthening of low, intermediate, and relatively high rise reinforced concrete frames are investigated analytically. The ultimate lateral load capacities of the strengthened frames are determined by a load controlled push-over analysis. The post-tensioning effect of preloading is also investigated.