Developing a strategic information system for construction companies
İnşaat firmalarına yönelik stratejik bilgi sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 238736
  2. Yazar: TANYELİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Proje gerçekleştirme süreci ile ilgili konular ve bu süreçte karşılaşılan problemler, yapım yönetimi alanındaki araştırmaların ve sektördeki profesyonellerin ilgi odağı olmakla birlikte bir çok inşaat şirketinde kurumsal seviyedeki uzun vadeli stratejik konular belirsizliğini korumaktadır. İnşaat sektörünün karmaşık ve kendine özgü yapısı da stratejik yönetim konusundaki kavramların firmalar tarafından uygulanmasını kısıtlamakla birlikte; son yıllarda değişen çalışma ortamı, inşaat sektöründe artan rekabet ve müşteri beklentileri, yöneticilerin de stratejik düşünme anlayışlarında değişimi gerekli kılmış ve uzun vadeli stratejilerin belirlenebilmesinin; firmalar açısından sürdürebilinir bir rekabet avantajı sağlamadaki önemi artık kabullenilmiştir.Stratejik yönetime odaklanan ilgi, inşaat sektörü için stratejik bilgi kaynaklarının ne olduğu sorusunu da gündeme getirmiştir. Gerekli bilgi profesyonellere girdi olarak sunulmadıkça, isabetli kararlara ulaşılabilmesi söz konusu olamamaktadır. Bilgiye olan gereksinim, firmaların bilgi teknolojisi ve organizasyonların rekabet stratejilerini şekillendirmesinde büyük etkisi olan stratejik bilgi sistemleri konusunda bilinçlenmesine yol açmıştır.Stratejik düşünmenin ve bilgi sistemlerinin önemi inşaat firmaları tarafından kavranmış olmasına rağmen, kritik stratejik kararların verilmesinde kullanılması gereken bilgiler çoğunlukla geniş bir alana yayılı günlük faaliyetlere ait veriler arasında kaybolduğundan, stratejik bilgi sisteminin kurgulanması büyük çaba gerektirmektedir. Bu tezin amacı, karar verme sürecinde etkisi olan dağınık bilgiyi bir bütün olarak sunabilecek bilgi teknolojisi destekli bir stratejik yönetim aracı geliştirmektir. Veri tabanında depolanacak ve kullanıcılar tarafından erişilecek olan doğru bilgi kaynaklarına ulaşabilmek adına, inşaat sektörünü etkileyen stratejik konular daha önce gerçekleştirilen akademik çalışmalardan yola çıkılarak saptanmış ve uzmanlarla yapılan görüşmelerde değerlendirilmiştir. Geliştirilen sistemin uygulanabilirliği bir Türk inşaat şirketi tarafından çeşitli projeler üzerinde denenmiştir. Son olarak sistemin kazanımları, uygulamada karşılaşılan eksiklikleri ve geleceğe yönelik potansiyel gelişimi vaka çalışması bulgularına dayanarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Problems and issues at project level have been the main concern of the construction management studies and construction professionals. Consequently, the long-term strategic issues at corporate level remained uncovered in construction companies. The complex and unique characteristics of the industrial context of construction also limited the adoption of strategic management concepts by the companies. Recently, however, changing business environment, increasing competition in construction arena and higher client expectations have been the drivers for a shift in perception of strategic thinking experienced by construction executives. It is realized that setting long-term strategies is the roadmap towards gaining sustainable competitive advantage by the firm.The focus on strategic management raised the question about the strategic information sources for construction industry. Unless the required information is provided to the professionals as an input, decisions of high quality are unattainable outputs. This indispensable need for information increased the awareness of the companies about information technology and consequently strategic information systems which have great significance in shaping the competitive strategy of the organization.Although the significance of strategic thinking and information systems are realized by construction companies, it is still a complex task to design a strategic information system since the information needed to make the critical strategic decisions are widely spread and lost among the other data related to daily activities. The main objective of this thesis is to develop a generic IT-supported strategic management tool integrating the scattered information which can aid the decision making process of construction executives. Strategic fields within the context of construction industry are extracted from previous researches and discussed by experts in order to reach the right information sources which are to be stored in a database and accessed by the users through interfaces. The applicability of the developed strategic information system is tested by a Turkish construction company on real construction projects. Finally, the benefits, shortcomings and potential future developments for the tool are discussed by referring to the case study.