The relationship between genetic and shape variation in endemic and endangered freshwater fish species Pseudophoxinus
Endemik ve soyu tehlike altında olan içsu balık türlerinden Pseudophoxınus? da şekil ve genetik çeşitlilik ilişkisi
  1. Tez No: 238737
  2. Yazar: MURAT TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Genetik ve morfolojik karakterlerin ilişkisini konu alan evrimsel modeler,organizmaların gelişimsel süreçlerinde belirgin bir morfolojiye kanalize olmalarınısağlayacak seçilime uğradıkları ve bu durumun evrimsel süreçte morfolojik özelliklerdebir kararlılığa sebep olduğu öngörülmektedir. Genetik homeostasis hipotezi,heterozigotluğun gelişimsel süreçteki tampon özelliğinden dolayı, toplumların sahipoldukları yüksek heterozigotluk seviyelerinin toplum içindeki bireylerin kanalize olmuşmorfolojiden gösterekleri çeşitliliğin azaltacağını önermektedir. Yapılan çalışmanınamacı, iç su balık guruplarından Pseudophoxinus (Cyprinidae) toplumlarında şekilçeşitliliğinin genetik çeşitlilikle ters yönde bir karşılıklı ilinti gösterip göstermediğiniaraştırarark genetik homeostasis hipotezini test etmektir. Dört farklı Pseudophoxinustürü (P. crassus, P. batalgili, P. egridiri and P. sp.) iç ve güney Anadolu göl veakarsularından sekiz farklı bölgeden 2006 yaz döneminde örneklenmiştir. Örneklerinşekil çeşitliliği geometrik morfometri yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Genetikçeşitlilik hesaplamaları altı mikrosatelit ve on alozim belirteci üzerinden yapılmıştır.Tüm mikrosatelit belirteçleri polimorfik bir yapı göstermektedir. Ancak, alozimlerdekimonomorfik belirteç oranları toplum başına %90 ila %60 arasında bulunmaktadır.Mikrosatelit verilerinden elde edilen heterozigotluk seviyesiyle sekil farklılığı arasındaistatistiksel olarak anlamlı ters yönlü bir ilişki bulunmuştur. Ancak alozimlerle şekilçeşitliliği arasında istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir ilişki bulunamamıştır.Alozimlerde gözlemlenen düşük seviyelerdeki polimorfik belirteç oranının, şekilçeşitliliği ile arasında olabilecek herhangi bir ilintinin açığa cıkamasında engeloluşturmuş olabilir. Sonuç olarak, genetik homeostasis hipotezi yapılan bu çalışmadamikrosatelit verilerince doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evolutionary models addressing interaction between genetics and morphology proposethat during development, morphological traits of organisms are under canalizationselection resulting in constancy in morphology through evolutionary time. Thehypothesis of genetic homeostasis predict that because of developmental bufferingeffects of heterosis, high level heterozygosity results in low level of morphologicalvariance from the norms of canalized shape of the population. The aim of the presentstudy is to test whether the variation in shape of organisms is negatively correlated withgenetic variation in Pseudophoxinus populations. Sample collection was performedfrom eight localities for four different Pseudophoxinus species (P. crassus, P. battalgili,P. egridiri, P. sp) in Central and South Anatolia in summer period of 2006. Shapevariation of the specimens was determined using geometric morphometric methods.Genetic variation was based on six microsatellite and ten allozyme loci. All themicrosatellite loci were found to be polymorphic. However, the percentage ofmonomorphic locus for allozymes varied from 90% to 60% per population. Statisticallysignificant negative correlation was observed between shape and genetic variationderived from microsatellite data. However, this was not the case for allozymeheterozygosity; there wasn?t any significant relationship between shape variation andallozymes heterozygosity. Low number of polymorphic loci observed in allozymes mayprevent to reveal possible relationship between shape and genetic variations. As a result,the present study confirmed the hypothesis of genetic homeostasis for microsatellitedata.