Investigating the anticarcinogenic role of Salix aegyptiaca L. in colorectal carcinoma
Salix aegyptiaca L. in kolorektal kanser üzerine antikarsinojenik rolunun araştırılması
  1. Tez No: 238752
  2. Yazar: SHABNAM ENAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, YRD. DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Salix aegyptiaca L bitkisinin kabuk, yaprak ve çiçek ekstraktlarının antioksidan içerikleri 2,2-diphenyl-2-picrylhydrazyl hydrate (DPPH) serbest radikal sönümlenme, total flovanoid ve total fenolik içerik deneyleri ile araştırılmıştır. En yüksek antioksidan aktivite (10 ug/ml IK 50 DPPH radikal aktivite inhibisyonu ), total fenolik içerik (121 mg/gallik asit eşleniği / gram kurutulmuş ekstrakt) ve toplam flovanoid içeriği (479 mg katekin eşleniği /gram kurutulmuş ekstrakt) kabuk etanolik ekstraktlarında gözlemlenmiştir. Yüksek Performans Sıvı Kromatografisi çalışmaları da etanolik kabuk akstraktlarında salisin gallik asit, kafeik asit, vanilin, p-kumarik asit, mirisetin, katekin, epigallokatekin gallat, kuersetin varlığını göstermiştir. Buna ek olarak, etanolik ekstraktların kolon kasneri hücre hatlarındaki (HCT-116 ve HT-29) anti-proliferatif özelliklerine MTT hücre proliferasyonu deneyleri ile bakılmış diğer taraftan apoptotik özellikleri ise akridin oranj boyaması ve kaspaz 3 aktivitesi ölçümü ile araştırılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki: S. Aegyptiaca bitkisinden hazırlanan etanolik ekstraktlar hücre çoğalmasını önemli ölçüde inhibe etmiş ve apoptozu doza ve zamana bağlı olarak indüklemiştir. Biz bu bitkinin etanolik ekstraktlarının sağlıklı antioksidan olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Elde ettiğimiz veriler S. Aegyptiaca ekstraktlarındaki kanser önleyici aktif bileşenler ve ilgili biyokimyasal yolaklar ile daha detaylı bir çalışma yapmak için yeni bir bakış açısı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, extracts from bark, leaves and catkins of Salix aegyptiaca L. were investigated for their antioxidant content by 2,2-diphenyl-2-picrylhydrazyl hydrate (DPPH) free radical quenching assay, total phenolic and total flavonoid assays. The highest antioxidant activity (19 ug/ml IC50 for inhibition of DPPH radical activity), total phenolic content (212 mg gallic acid equivalents/g of dried extract) and total flavonoid (479 mg catechin equivalents/g of dried extract) was observed in the ethanolic extract of bark. High performance liquid chromatography (HPLC) analyses revealed the presence of gallic acid, caffeic acid, vanillin and p-coumaric acid, myricetin, catechin, epigallocatechin gallate, rutin, quercetin as well as salicin. In addition, the anti-proliferative effects of the ethanolic extracts on colorectal cancer cell lines (HCT-116 and HT-29) were examined by an MTT cell viability assay while their apoptotic effects were assayed by acridine orange staining and caspase 3 activity. The results indicate that the ethanolic extract of bark of S. aegyptiaca can strongly inhibit cell proliferation and induces apoptosis in a dose dependent manner on both cell lines. We propose that extracts from this plant may be utilized as a source of health promoting antioxidants. Our data provide a perspective for more detailed study of biochemical pathways associated with the cancer preventive effects of active components of the extracts from S. aegyptiaca.