The role of architectural heritage in the rural built environment: A case study
Mimari mirasın kırsal yapılı çevredeki rolü: Örnek bir çalışma
- Tez No: 238753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kültürel mirasın etkisiyle gelişmekte olan, ihtiyaçlarımız ve kaynaklarla uyumlu olarak da şekillenen yapılı çevre, küreselleşmenin ve kitlesel üretimin etkisiyle hızla değişmektedir. Bu değişikliklerin, kentsel alanlardan farklı olarak hala kültürel kimliklerini sürdürmeye devam eden kırsal alanların kendine has karakteri üzerinde yıkıcı bir etkisi bulunmaktadır.Bu araştırmanın amacı, kırsal yapı mirasının sürdürülebilir aktarımının ve yeni yerleşimlerdeki çağdaş gerekliliklere uyum potansiyeli ile yeni konutların geleneksel özelikler ışığında yorumunun sürdürülebilir kırsal kalkınmanın bütünleyici bir parçası olarak araştırılmasıdır. Bu amaçla, çalışma alanı olarak gelenekselden çağdaş konut mimarisine ve tekniklere geçişin gözlemlenebileceği Kayseri'nin Güzelöz köyü seçilmiştir.Kırsal mirasın korunması ve aktarımı konularında yapılan çalışmaların prensipleri, Bölgesel ve Mekansal Planlamadan Sorumlu Avrupa Bakanlar Konferansının Üst Düzey Memurlar Komitesi tarafından düzenlenen ?Avrupa Kırsal Miras Gözlemleme Rehberi?nde (AKMGR) ve Birleşik Krallık Bölgesel Konseyleri tarafından hazırlanan ?Köy Tasarım Rehberleri?nde (KTR) yeniden biçimlendirilmiştir.Yerel halkın ihtiyaçlarını anlamak için, TC Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülmüş olan yeni gelişim alanı ile mevcut geleneksel konutlardaki ekler ve değişiklikler incelenmiştir. Geleneksel konut sahipleri ile afet konutu yararlanıcılarının memnuniyet seviyeleri açısından bu iki konut tipi karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca, KTR ve AKMGR kıstasları çerçevesinde geleneksel konutlar ve afet konutları; binaların yakın çevreleri ile ilişkileri, malzeme kullanımı, fonksiyonel gereksinimler ve yapısal konular açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, bulunduğu yerin özelliklerine uygun yapılı çevrelerin yaratılması için, kültürel miras değerlerinin farkına varıp, kültürel mirası ve çeşitliliği zenginleştirmenin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The built environment has mostly evolved under the influence of cultural heritage and has been shaped in response to our needs and resources. However, rapid changes have occurred in this environment with the impacts of globalization and mass production. The impact of these changes threatens to obliterate the unique character of rural settlements, which unlike urban areas still possess cultural identity.The aim of this study was to investigate the sustainable transmission of rural building heritage to prosperity; the potential of its adaptation for new settlements; and the interpretation of designing new houses in the light of traditional ones; as an integral part of sustainable rural development. To this end, a case study was conducted in the village of Güzelöz in Kayseri, where the transition from historical to contemporary styles and techniques was readily observable.The principles for effectively implementing projects which relate to the preservation and transmission of rural heritage have been formulated in the European Rural Heritage Observation Guide (ERHOG), which was initiated by Committee of Senior Officials of the European Conference of Ministers Responsible for Regional Planning/Spatial Planning (CEMAT) and the Village Design Statement (VDS) Packs, which were initiated by the Community Councils in United Kingdom (UK).The new development in Güzelöz village, as carried out by the Ministry of Public Works and Settlement (PWS) together with additions and alterations to existing traditional houses, were studied to understand the changing needs of the villagers. A comparative analysis was made between the level of satisfaction for both the traditional houses and post-disaster houses (PDH). An evaluation according to the ERHOG and VDS criteria was conducted for both types of houses regarding the relation of buildings with their immediate vicinity; use of materials; functional requirements; and constructional concerns. The results showed the importance of the recognition and promotion of cultural heritage to create an appropriate built environment.