Photometric and spectral analysis of the optical companion to SAX J2103.5+4545
SAX J2103.5+4545'in optik bileşeninin fotometrik ve tayfsal analizi
  1. Tez No: 238751
  2. Yazar: SİNEM ÖZBİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KIZILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma SAX J2103.5+4545 Be/X-ışın sisteminin optik bileşeninin Haziran 2007-Eylül 2008 arasında 1.5 metrelik Rus-Türk teleskobu ile yapılmış tayfsal gözlemleri ve Haziran 2004-Kasım 2008 arasında ROTSE-IIId arşivi kullanılarak elde edilmiş fotometrik gözlemleri yer almaktadır. Nisan 2007'ye kadar olan fotometrik veriler sistemin optik bölgede durgun bir dönemde olduğunu göstermektedir. Ancak 23 Nisan 2007'de kaynağın parlaklığında X-ışın bölgesindeki verilerle uyumlu hızlı bir artış olduğu gözlemlenmiştir (Galis, R., et al. ATel#1063). Bu artıs¸ miktarının 1 kadire kadaryükseldiği saptanmıştır. Bunun yanısıra tayflarda bulunan H alfa çizgilerininemisyon durumunda olduğu ve eşdeğer genişliğinin patlama ile orantılı arttığı görülmüştür. Devamında ise H alfa çizgi profili çift tepeli emisyondan tek tepeli absorbsiyon çizgisine dönmüştür ki bu sistemin yapısıyla tutarlıdır. Yani Be yıldızı patlamayla birlikte etrafındaki diskini atmış ve ışık eğrisi tekrar eski parlaklığına düşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study spectral and photometric data of the SAX J2103.5+4545 Be/X-ray system are given. The spectral data were taken from June 2007 to September 2008 with the 1.5 m Russian-Turkish telescope, whereas the photometric data were obtained using ROTSE-IIId archive from June 2004 to November 2008. The photometric data up to April 2007 shows that the system was in quiescence in the optical region. But, in the 23rd of April 2007, the system?s luminosity underwent a large increase, which is in agreement with X-ray data. This increase was approximately 1 mag. Also, the alpha H line was displaying an emission with increased equivalent width proportional to the outburst. Afterwards, the H alpha line profile changed from a double peaked emission into a single peaked absorption, which is in agreement with the system?s structure. This means that the Be star threw away its disc and its light curve fell back to its old luminosity.