An in vestigation on water supply and drainage system of historical Turkish baths
Tarihi Türk hamam yapılarının temiz ve atık su düzenekleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 238754
  2. Yazar: GÜLŞEN DİŞLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU, ÖĞR. GÖR. LEVENT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İşlevsel sistemlerini halen korumakta olan tarihi Türk hamam yapıları, kendilerine özgü mimari ve yapım teknolojilerini temsil etmektedirler. Bu nedenle tarihi hamamların özgün işlevsel sistemlerini ve çalışma prensiplerini iyi anlamak, bu yapıların performanslarını devam ettirmeleri ve buna yönelik koruma çalışmaları açısından önem taşımaktadır.Bu çalışmada, Ankara'daki bir 15. yüzyıl Osmanlı dönemi hamam yapısı olan Şengül Hamamı, tahribatsız yöntemler kullanılarak incelenmiş; temiz ve atık su düzenekleri, yüzey eğimleri, yeterlilikleri, boşaltma kapasiteleri ve aksaklıkları/sorunları bakımından ayrıntılı olarak çalışılmıştır.Tarihi hamam yapılarının özgün durumlarındaki su depolama ve su tüketimi kapasitelerini belirlemek amacıyla birçok tarihi Türk hamam yapısı incelenmiş; bu yapıların sıcak ve soğuk su depoları ve gün içerisinde tüketilen azami su miktarı hesaplanmıştır.Çalışma kapsamında, kızılötesi ısıl görüntüleme, malzeme bozulmalarının görsel analizi gibi yapıya zarar vermeyen tahribatsız yöntemler kullanılmıştır. Bu yöntemlerden, su deposu boyutları, temiz ve atık su/akaçlama düzeneklerinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılan kapasite ve yeterlilik hesaplamaları, günümüz yapılarında kullanılmakta olan hesaplamaların, Şengül Hamamı'nın özelliklerine göre geliştirilmiş ve uyarlanmış halidir.Şengül Hamamı'nın çatı akaçlama sisteminin, bilinçsiz müdahaleler ve bakımsızlık neticesinde günümüz koşullarında yetersiz olduğu gözlenmiştir. Ayrıca su akışına ters olan yüzey eğimleri, yetersiz gider ve toplama kanalı boyutları nedeniyle, yapının atık su toplama ve akaçlama sisteminde ciddi problemler gözlenmiştir. Akaçlama sistemlerinin iyileştirilmesi için uygun koşullar belirlenmiş; acil müdahale gerektiren durumlar ve kapsamlı onarım ve bakım programlarının geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur.Bu çalışma ile geliştirilmiş olan hesaplama yöntemleri, diğer hamam yapılarının temiz ve atık su/akaçlama düzeneklerinin yeterlilik ve kapasitelerinin değerlendirilebilmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Historical Turkish baths still keeping their functional systems represent their original architectural and building technologies. Studies on the functional systems of historical baths are therefore needed to discover such technologies and to maintain them in working order.This study was conducted on a 15th century historical Turkish bath, Şengül Hamamı, in Ankara for assessment of its water supply and drainage systems. These systems comprised of hot and cold-water supply, wastewater and rainwater drainage, were examined in terms of their adequacy, capacity and faults.Comparisons were made with certain other historical Turkish baths to determine their original water storage and consumption capacities. The investigations were made by using non-destructive methods. Among them, the calculation methods used for discharge capacity assessment of drainage systems in Şengül Hamamı and consumption capacities of its water supply system were adapted and developed from the calculation methods used for contemporary buildings.Serious dampness problems arising from certain roof drainage faults were identified in the building. The wastewater collection and discharge system was found to have serious problems due to improper grading and inadequate flow dimensions of drains and wastewater channels. The ideal situation for the improvement of discharge systems was discussed together with some suggestions on the urgent remedial interventions, preventive measures and future improvements.The methods developed in this study were considered useful for the calculation of adequacy and capacity of wastewater and roof drainage systems and of water storage and consumption capacities of water supply system for the other historical baths.