Gemilerde ortaya çıkan yerel titreşim problemlerinin deneysel analizi
Experimental analysis of local vibration problems on ship's structure
- Tez No: 238766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gemi tasarımındaki son gelişmeler, daha büyük stroklu ve daha güçlü dizelmotorların kullanıldığı, daha büyük boyutlarda, daha hafif, daha esnek teknelerinyapılmasına yol açmıştır. Deniz taşımacılığında artan talebi karşılamak için ihtiyaçduyulan bu yapıların daha esnek olması, titreşim problemlerine neden olmaktadır.Bu yüzden, geminin yapısal davranışının belirlenmesi en önemli sorundur ve öntasarım aşamasında ele alınmalıdır. Genellikle, ampirik formüller yardımıyla bir önhesaplama ya da sonlu eleman yöntemiyle sayısal çözüm yapılmaktadır.Son yıllarda, yeni yapılar için titreşim durumunu düzenlemek temelanlaşmalarda bir standart uygulama haline gelmiştir. Bu standartların gözönünealındığı anlaşmalarda, geminin tüm yapısının, gemi operasyonları sırasında gemiyioluşturan parçaların, limit titreşim değerlerini aşmaması gerekmektedir. Limitdeğerlerinin aşılmaması sorumluluğu ve garantisi gemi yapı şirketlerinin üzerindedir.Bu kuruluşların ISO 6954 standartlarında izin verilen değerler üzerine çıkmamasıgerekmektedir.Gemi imalatında sorumlu tersanenin, ön tasarım veya imalat tasarımısırasınca gerekli analizleri tamamlaması veya bağımsız bir danışman vasıtasıylagemi yapısının gerekli analizlerini denetlemesi gerekmektedir. Teorik soruşturmanınkapsamına dikkatle bakarak, limit değerlerinin karşılandığına emin olunmalıdır.Bu çalışmada, gemi üzerinde oluşan yerel titreşimlerin deneysel olarakölçümleri yapılmış, bu sayede bu titreşimlerin yalıtımı konusu üzerinde bir önçalışma niteliğinde çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Gemi, gemilerde titreşim, gemilerde yapısal titreşim, titreşimanalizi.
Özet (Çeviri)
Final improvements on ship design has given rise to be manufacturedhulls in which more powerful diesel engines with higher strokes are used and whichare larger in dimensions, less heavy in weight and more elastic. The elasticity of thestructures needed in order to meet the demand in maritime transport caused vibrationproblems. Therefore, it is the most important problem to determine the structuralbehaviour of the ship and this must be handled in pre-design phase. In general, apre-computing process with empirical fomulas or a numerical analysis using finiteelement method is applied.In recent years, it has become standard practice to regulate vibrationaspects for a new building on a contractual basis. In the new building contract, limitvalues that must not be exceeded during operation of the ship are defined as beingpart of the specification. The shipyard thus bears the responsibility for ensuring thatlimits agreed on with the shipping company are not exceeded or - if they are ? fortaking action with the aim of reducing the vibration level to the permissible value inISO 6954.At the preliminary design stage or during the structural design phase, theshipyard will carry out adequate analyses or will have them perfomed by anindependent consultant. Amongst other things, the scope of theoretical investigationsregarded as necessary in a given case, to be sure the agreed limit values.In this study, vibrations on ship?s structure were measured byexperimental. Thanks to this, worked and had an advance information aboutvibrations on ship?s structure for isolation.Keywords : Ship, vibration on the shit, vibration analysis, local vibration.