Akıllı ev sistemlerinde merkezi veri toplama ve cihaz yönetimi
Central data acquisition and device management in smart home
- Tez No: 238769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnsanların yoğun olarak kullandığı ev cihazlarından yaşam kalitesini yükseltmeye yarayan teknolojik gelişmeler, ev otomasyonu ya da akıllı ev sistemleri adı altında incelenmektedir. İletişim teknolojileri, bilgisayarlar, iklimlendirme ve aydınlatma sistemlerinin yanı sıra çoklu-ortam sistemleri gibi çok çeşitli tekniklerin birleşimi ile ortaya çıkan akıllı ev sistemleri; daha rahat, daha güvenilir ve aynı zamanda daha ekonomik bir yaşam ortamı yaratmaktadır. Temel amacı insan rahatlığı ve hayatı kolaylaştırmak olan akıllı ev sistemleri, kendi kendine karar verebilen, aldığı kararları uygulayan ve birbirleri ile anlaşan özelliklere sahip olabilmektedir.Bu çalışmada, ?Akıllı Ev Sistemleri? olarak tanımlanan yapıların izlenmesi, karar verebilmesi ve bilgilerin müşteri hizmetleri kullanımı amacıyla bir sunucuda toplama işlemi gerçekleştirilmiştir.Kavramın doğrulanması için örnek çalışma olarak, ?Akıllı Ev Sistemi'nin bir elemanı olan ve bir ağa bağlanan Çamaşır Makinesi ile ilgili bilgiler, bir mikroişlemci aracılığı ile bilgisayar tarafından görüntülenmektedir. Gerektiğinde kullanıcı tarafından internete bağlanarak cihazla ilgili sunucuya da kaydedilen veriler gerek kontrol gerekse mesaj bildirimi için haberleşme ortamı gerçekleştirilmektedir.Gerçekleştirilen bu çalışma ile bir Akıllı Ev Otomasyon Sistemi hazırlanarak, Çamaşır Makinesi ile ilgili tüm bilgilerin sayısal olarak erişilebilir hale getirilmesi ve bu bilgilerin kullanıcıya bildirilmesi, makinenin kendisi ile ilgili kritik kabul edilen bilgilerin ise yönetici veya servis kullanımı için sunucu ortamına bildirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many people use technologically advanced systems and devices to improve quality of their life. Such systems are called ?Smart Homes? or ?Home Automation Systems?. ?Smart Homes? which incorporate Communication Technologies, Computers, Climatology, Lighting, Security and Multimedia Systems provide people more comfortable, secure and more economic environments. ?Smart Homes? aiming to make people?s life easier, can also have autonomous features, performing right decisions and communicating each other autonomously.This research focused on the structures called Smart Home Systems, having them with their own intelligence and gathering and saving information on a server in order to use in a Customer Service application.As a sample study to support the concept, needed information and errors from a washing machine which is a part of the ?Smart Home? connected to network, is monitored by a computer by using a microprocessor. If the home is connected to the internet, information about the device is saved on a server. These information provides a communication environment both for remote controlling and monitoring as well as conveying maintenance data.In this research, a prototype Smart Home System was prepared to get information digitally and notify users and to let administrators and Customer Service know critical information about devices by transferring them on a server.