Çapraz bağlı poliortosilikat terpolimerlerinin sentezlenmesi ve çapraz bağlayıcının solvent absorbsiyonuna etkisinin incelenmesi
Synthesis of crosslinked polyorthosilicates terpolymers and the investigation of the crosslinker effect on solvent absorption
  1. Tez No: 238768
  2. Yazar: KÖKSAL KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAL BÜLBÜL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tetraetilortosilikat (TEOS) ile siklohekzandiol türevlerinin kısmen yüksek sıcaklıkta kondenzasyon reaksiyonuyla çapraz bağlı poli(ortosilikat)lar sentezlendi. Çapraz bağlı poli(ortosilikat) polimerlerin yapısal ve termal özellikleri FTIR, katı hal 13C NMR, katı hal 29Si NMR, TGA ve DSC ile belirlendi.Sentezlenen çapraz bağlı polimerler, THF, diklorometan, benzen ve aseton gibi genel organik solventlerde çözünmezken bu organik solventleri absorblama özelliğine sahiptir. Çapraz bağlı polimerlerin şişme özelliğini tespit etmek için, şişme testi, şişme kinetiği ve desorbsiyon kinetiği incelendi. Bu polimerler ısısal olarak kararlıdır ve solvent tutma kapasiteleri yüksek ve hızlıdır.
Özet (Çeviri)
The condensation reactions between tetraethyl orthosilicate and cyclohexanediol derivatives at moderately high temperatures resulted in the crosslinked poly(orthosilicate)s. The structural and thermal properties of the crosslinked poly(orthosilicate)s polymers were determined by FT-IR, solid-state 13C NMR, solid-state 29Si NMR, TGA and DSC.The synthesized crosslinked polymers were insoluble in common organic solvents such as tetrahydrofuran (THF), dichloromethane, benzene and acetone but they have swelling abilities in these solvents. The determination of swelling ability of the crosslinked polymers were examined by swelling test, swelling kinetic and desorption kinetic. All these polymers are thermally stable and have good and fast solvent uptake abilities.