Sahara toz transferinin yağışlara etkileri: Laboratuvar ve alan çalışmaları
The effects of the Saharan dust transformation to rain: Lobrotuary and field studies
  1. Tez No: 238799
  2. Yazar: HÜRRİYET TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. GÜRCAN ORALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda yapılan sınırlı sayıdaki laboratuar çalışmalarında Sahara tozlarının etkin buz çekirdeği olarak vazife gördüğü ortaya konmuştur. Bu çalışmada laboratuarda atmosfer koşullarına yakın değerlerde sıcaklık ve üstün doyumda Sahara tozlarının buz çekirdekleme özellikleri çalışılmıştır. Ayrıca, yurdumuzun Sahara üzerinden gelen hava akımlarından da etkilendiği göz önüne alınarak yağış örneklemesi yapılmıştır. Örneklerin pH dereceleri ölçülmüş ve metal içerikleri ICP-MS yardımı ile belirlenmiştir.Meteorolojik haritalar yardımı ile hava kütlelerinin hareketi belirlenerek Sahara üzerinden gelen hava kütlelerinin oluştuğu yağışlarda toz taşınımı incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In recent years, many laboratory studies have been published to underline the role of“Saharan Dust”as an active ice nucleus. In this study, nucleation ability of Saharan Dust has been studied in laboratory conditions where atmospheric temperature level and super saturation are obtained. Furthermore, the rainfall sampling (exemplification) has been conducted regarding that rainfall trend in Turkey is affected by the weather movements coming from Sahara Desert. pH values of the samples conducted through the exemplification(sampling) process are measured and any metal substances are trying to be identified by ICP-MS. Movement of dust in rainfalls caused by Sahara Desert weather motions is analysed with the help of meteorologic maps by identifying the weather mass motions accordingly.