Parametric study and design of vivaldi antennas and arrays
Vivaldi anten ve anten dizilerinin parametrik incelenmesi ve tasarımı
- Tez No: 238827
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DURAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasında, Vivaldi anten ve anten dizilerinin parametrik incelenmesi ve tasarımı çalışılmıştır. Tek anten ve anten dizilerinin parametreleri tasarım üzerindeki etkilerine göre incelenmiştir. Parametrik çalışmada geriye dönüş kayıpları ve ışıma diagramları dikkate alınmıştır. Yüksek frekanslı elektromanyetik alan simülasyon programı Ansoft HFSS kullanılarak gerçekleştirilen simülasyon sonuçları gösterilmiş ve tartışılmıştır.Parametrik çalışmanın sonuçları baz alınarak 8.5-10.5 GHz frekans bandında 15 dB'den daha yüksek geriye dönüş kaybına sahip iki farklı Vivaldi anten tasarlanmıştır. Her iki antenin besleme bölümünde şerit kılavuzdan yarık hatta geçiş kullanılmıştır. Aynı biçimde, 8.5-10.5 GHz frekans bandında 12?'den düşük yarı güç hüzme genişliği ve 13 dB'den düşük yan lop seviyesine sahip 8 elemanlı iki farklı düzgün doğrusal anten dizileri tasarlanmıştır. Anten dizilerinin yarı güç hüzme genişliklerini ve yan lop seviyelerini iyileştirmek için Binomial ve Dolph-Chebyshev besleme teknikleri de incelenmiştir.Tasarlanan her iki Vivaldi anten ve Vivaldi anten elemanlarından oluşan doğrusal bir anten dizisi üretilmiştir. Üretilen antenlerin ve anten dizisinin geriye dönüş kayıpları ve ışıma diyagramları ölçülmüş ve simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, parametric study and design of Vivaldi antennas and arrays are studied. The parameters of single element antennas and arrays are investigated regarding their effects on the design. The return loss responses and radiation patterns are considered in the parametric study. The results of simulations realized using Ansoft HFSS®, a high frequency electromagnetic field simulation program, are shown and discussed.Two different Vivaldi antennas operating in 8.5-10.5 GHz frequency band with return loss responses better than 15 dB are designed based on the results of parametric study. Stripline to slotline transition is used in the feeding section of both antennas. In the same manner, two different 8-element uniform linear arrays operating in 8.5-10.5 GHz with half power beam widths smaller than 12? and side lobe levels smaller than 13 dB are designed. Binomial and Dolph-Chebyshev feeding techniques are also investigated in order to improve half power beamwidths and side lobe levels of the designed arrays.The designed single element Vivaldi antennas and a linear array of Vivaldi antennas are fabricated. The return loss response and radiation patterns of the fabricated antennas and the array are measured and compared with the simulation results.