The role of vakif institution in the conservation of vakif based cultural heritage
Vakıf kökenli kültür varlıklarının korunmasında vakıf kurumunun rolü
- Tez No: 238828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE MADRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Dini ve hayırservelik gayeleriyle kişiler tarafından oluşturulan Vakıf Kurumu, Osmanlı döneminde yapılı çevrenin oluşumunda ve korunmasında asıl kurum olarak çalışmıştır. Dini, hayri, beledi, eğitim, sosyal ve sağlık hizmetleri, vakıf kurumu tarafından inşaa edilen külliye, cami, medrese, han, hamam, dükkan gibi mekanlarla sağlanmıştır. Vakıf kurumunun altında yatan temel kavram olan sonsuza dek hizmet etme anlayışı ile, bu mekanların -vakıf yapılarının- onarımı işlevsellik ve vakfın sürekliliği için temel mesele olarak kabul edilmiştir. Bu amaçla, Klasik Osmanlı döneminde vakıf kurumu, sistemin sürekliliği için yasal, yönetsel, teknik ve finansal esasları kurumun özerk ve yerel yapısı içerisinde kurmuşturTanzimat dönemindeki batılılaşma hareketleri ile vakıflar, merkezi bütçe ve merkezi örgütsel yapıya sahip bir kurum olan Evkaf Nezareti altında toplanmıştır. Cumhuriyet döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bu merkezi kurumsal yapıyı aynen devralmış ve ogünden bu yana VGM, Türkiye'de vakıf kurumu ve vakıf mirasının varisi olmuştur. Fakat, VGM hala etkili bir koruma politikası oluşturamamıştır. VGM'nün vakıf kültür varlıklarının korunmasına yönelik davranışları klasik vakıf sisteminin anlayışından uzaktır.Özet olarak, Klasik Osmanlı döneminden sonra vakıf sisteminin temel esasının değişimi, vakıf yapıların harap durumunun artmasının temel sebebi olarak değerlendirilmiştir. Bu bakış açısıyla bu tez, temel olarak klasik vakıf sisteminin olumlu yönlerini, VGM'nün vakıf kökenli kültür varlıklarını koruma mekanizmasına uyarlayan bir model oluşturmayı amaçlamaktadır. Vakıf sisteminin sürdürülebilir korumaya yönelik mevcut ve geçmişteki tutumlarının incelenmesi ve karşılaştırılmasına odaklanılmıştır. Bu doğrultuda, vakıf sisteminin korumaya yönelik uygulanabilir yasal, yönetsel ve finansal yaklaşımlarının, mevcut yasal ve yönetsel sistemin sınırları içerisinde VGM'ye uyarlanması amaçlanmıştır. Ayrıca, önerilen modelin işlevselliği için gerekli yasal ve yönetsel düzenlemelerin oluşturulması da hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Founded by individuals for religious and charity purposes, the Vakıf institution was the main institution in the construction and conservation of the built environment in the Ottoman period. Religious, charitable, municipal, educational, social and health services were provided by spaces such as külliyes, mosques, medreses, hans, baths, shops, etc. which were built through the Vakıf Institution. As the underlying concept of the vakıf institution was serving forever, the repair of these spaces ? the vakıf buildings ? was accepted as a fundamental issue for ensuring the functionality and continuity of the vakıf. With this aim, vakıf institution set the legal, administrative, technical and financial bases for the continuity of the system within its autonomous and local structure in the classical Ottoman period.With the westernization movements in the Tanzimat era, vakıfs were gathered under a central institution called Evkaf Nezareti, which had a central budget and administrative structure. In the Republican period, the General Directorate of Pious Foundations (GDPF) took this centralized institutional structure as it was and since then GDPF has been the heir of the vakıf institution and vakıf heritage in Turkey. However, GDPF has still not adopted an effective conservation policy. GDPF?s attitudes towards the conservation of the vakıf cultural properties are far from the understandings of the classical vakıf system.Briefly, the change of the main concept of the vakıf system after the classical Ottoman period can be considered as the main reason for the increased number of vakıf buildings in ruinous state. From this perspective, this thesis aims at forming a model mainly based on adapting the positive aspects of the classical vakıf system into the GDPF?s conservation mechanism of vakıf-based immovable cultural properties. The focus is given on the examination and comparison of the vakıf system?s past and present attitudes towards sustainable conservation. In this line, it is aimed to adapt the vakıf systems? applicable legal, administrative and financial approaches towards the conservation to GDPF within the limits of the current administrative and legal system. At another level, the functionality of the proposed model forming of the necessary administrative and legal arrangements is given importance.