Harmonic vibration analysis of large structures with local nonlinearity
Bölgesel yapısal doğrusalsızlık içeren büyük sistemlerin harmonik titreşim analizi
  1. Tez No: 238834
  2. Yazar: DİREN ABAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEVZAT ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüz teknolojisinin gelişimi ile beraber daha hafif olma ve daha ağır çevre koşulları altında çalışma eğiliminde olan çeşitli mekanik sistem bileşenlerinin güvenilirlik ve performans gereksinimleri önemli bir artış göstermiştir. Genel olarak, mekanik yapıların basit modelleri üzerinde doğrusallık varsayımı temel alınarak yapılan analiz yöntemleri makul doğruluklar ile kısa zamanda sonuç verebilmektedir. Fakat tasarlanan çoğu yapı, kompleks olmaları ve gerçekte doğrusal olmamalarından dolayı bir çok durumda doğrusal matematiksel modeller ile tam olarak tanımlanamamakta ya da doğrusallık tanımlamaları hiçbir durumda kullanılamamaktadır. Yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen ölçümler ile elde edilen modal parametrelerdeki sapmaların gerçekten de doğrusalsızlıktan kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle hassasiyetin önem kazandığı problemlerde doğrusal olmayan etkileri hesaba katmak kaçınılmaz olmaktadır.Bu çalışmada, çok serbestlik dereceli, değişik doğrusalsızlıklar içeren sistemlerin harmonik tepki özellikleri incelenmiştir. Doğrusalsızlıkların genlik bağımlılıkları tanımlayan işlev metodu kullanarak modellenmiştir. Sonuçların hassasiyetini arttırmak için çok harmonikli tanımlayan işlev teorisi kullanılarak yüksek harmonik etkileri de hesaba katılmıştır. Kullanılan matematiksel denklemler ile MATLAB® platformunda kullanıcı arayüze sahip bir program geliştirilmiştir. Program, sistem matrislerini ANSYS® tarafından oluşturulan dosyadan alabilmekte ve değişik tipte doğrusalsızlıklar kullanıcı arayüzü ile kolayca tanımlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development in today?s technology, reliability and performance requirements on components of various mechanical systems, which tend to be much lighter and work under much more severe working conditions, dramatically increased. In general, analysis techniques based on simplified model of structural components with linearity assumption may provide time saving for solutions with reasonable accuracy. However, since most engineering structures are often very complex and intrinsically nonlinear, in some cases they may behave in a different manner which cannot be fully described by linear mathematical models, or linear treatments may not be applicable at all. In fact, some studies revealed that deviations in the modal properties of dynamic structures gathered from measured data are due to nonlinearities in the structure. Hence, in problems where accuracy is the primary concern, taking the nonlinear effects into account becomes inevitable.In this thesis, it is aimed to analyze the harmonic response characteristics of multi degree of freedom nonlinear structures having different type of nonlinearities. The amplitude dependencies of nonlinearities are modelled by using describing function method. To increase the accuracy of the results, effect of the higher order harmonic terms will be considered by using multi harmonic describing function theory. Mathematical formulations are embedded in a computer program developed in MATLAB® with graphical user interface. The program gets the system matricies from the file which is obtained by using substructuring analysis in ANSYS®, and nonlinearities in the system can easily be defined through the graphical user interface of the MATLAB® program.