Web GIS based animal diseases surveillance system
Internet ve CBS tabanlı hayvan hastalıkları takip sistemi
- Tez No: 238833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURÜNNİSA USUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde, bulaşıcı hayvan hastalıkları ve bu hastalıkların yayılma hızları insan kitlelerini sağlık açısından tehdit etmektedir. Kuş gribi gibi salgın hayvan hastalıklarından kaynaklı tehlikeler gün geçtikçe artmıştır.Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) hayvan hastalıklarının gözetim ve takibinde, veteriner epidemiyolojisinde kullanılan en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Bu tür yaklaşımlar, halk sağlığı ve hastalık risklerinin planlamalarında kullanılabilir. Bu çalışma, salgın hastalıkların takibi ve analizi için Türkiye'de internet ve CBS tabanlı bir hayvan sağlığı gözetim sistemi kurmayı hedefler. Uygulamada, farklı veri kaynakları; coğrafik veriler, hayvan işletmeleri yerleri, salgın hastalık kayıtları, raporlama bilgileri ve özel CBS fonksiyonları biraraya getirilmiştir. Program, bir hastalığın 1., 2. ve 3. dereceden risk bölgelerinin belirlenmesini, hayvanların, işletmelerin ve hastalık vakalarının sorgulanmasını, tematik haritaların oluşturulmasını ve 2006 kuş gribi salgını bağlamında arazi özelliklerinin incelenmesini ve sonuçların grafiksel gösterilmesini sağlar. Bu çalışma, hastalık salgınları dönemlerinin kolayca yönetilmesini sağlayacak, karar vericilerin müdahale mekanizmalarını güçlendirecek, daha doğru kararlar almalarına yardımcı olacak ve hastalıkları mümkün olduğunca çabuk kontrol altına almalarına yardımcı olacaktır. Hem hayvanların hem de insanların hastalıklara karşı korunmasını ve salgın hastalıkları önlemede farklı stratejilerin belirlenmesini sağlayacak bir araç olacaktır. Böylece, bir salgın hastalık durumunda, acil durum önlemleri alınabilecek ve kontrol politikaları oluşturulabilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, infectious animal diseases and the propagation speeds of these diseases have been threatening the human health. Threats from animal disease outbreaks such as Avian Influenza have increased in both number and complexity. So, it is extremely important to determine the animal diseases at first appearances and to take precautions according to propagation speeds of the diseases.Geographic Information Systems (GIS) have become an important tool in veterinary epidemiology, surveillance and monitoring of animal diseases. Such approaches can be used for public health planning and predicting disease risks. This study aims to build a GIS web-based animal health surveillance system in Turkey in order to monitor and analyse disease outbreaks. Different sources of data; geographical data, animal holding locations, disease outbreak recordings, reporting information and special GIS functions have been incorporated in the application. It enables to determine the first, second and third degree risk zones of a disease, query the animals, holdings and disease events, create thematic maps and show the results of explored landscape features associated with Avian Influenza outbreak of 2006 and present graphically illustrated reports. This study will make the management of the disease outbreak situation easier, enhance the response mechanism of the decision makers, help to make better decisions, control the disease as quickly as possible, protect both the animals and humans against diseases, also provide a tool to evaluate different strategies to prevent the spread of infectious diseases. So, in an infectious disease case, emergency precautions can be taken and control strategies can be planned.