Position of design and the designer in low-tech small and medium scale furniture industry in Turkey
Türkiye?de düşük teknolojili küçük ve orta ölçekli mobilya endüstrisinde tasarım ve tasarımcının yeri
- Tez No: 238837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY HASDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Artan rekabet ve teknolojik gelişmeler firmalar için yeni sorunlar ortaya çıkarmıştır. Bu durumda düşük teknolojili, küçük ve orta ölçekli mobilya endüstrisi, zayıf ekonomik ve kültürel sermayesi nedeni ile rekabet etmek için yeterince donanımlı görünmemektedir. Düşük teknolojili küçük ve orta ölçekli mobilya üreticileri için tasarımın yönlendirdiği, yenilikçi ve farklılaştırıcı politikalar ihtiyacı halihazırda ortaya çıkmıştır. Ancak, etkili politikalar üretmek için tasarımın ve tasarımcının pozisyonunu etkileyen, tasarım süreci ve üretim alanıyla ilişkili kültürel faktörlerin anlaşılması gereklidir. Bu bakış açısıyla, tez düşük teknolojili küçük ve orta ölçekli mobilya firmalarının sekiz tanesinde ürün geliştirme sürecinde tasarımın ve tasarımcının pozisyonunu firma sahipleriyle yürütülen derinlemesine mülakatlar ve daha sonrasında da firmaların sahipleri, tasarımcıları ve üretim birimi sorumluları tarafından anlatılan ürün geliştirme hikayelerinden elde edilen verileri temel alarak araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing competition and technological improvements have created new challenges for the firms. In Turkey, low-tech small and medium scale furniture industry does not seem to be well equipped to compete in this respect due to their weak economic and cultural capital. Necessity of innovative and distinguishing design-led policies has already arisen for improving the position of the low-tech small and medium scale furniture producers. However, to generate effective policies for them, it is essential to understand the design process and production domain related to cultural factors which affect the position of design and the designer. Within this perspective, this thesis examines the position of design and the designer within the product development process in eight cases of small and medium scale furniture companies based on the data gathered from, firstly, in-depth interviews with the owners, and secondly, product development stories narrated by the owner, the designers and head of the production departments of the companies.